HepiSorKategori: SağlıkKedim uzun süredir ishal, ne yapabilirim?
Profile photo ofmelisa98incemelisa98ince 2 sene önce sordu

Merhaba
Kedim bir haftadan uzun bir süredir ishal eğer kuruntu yapmıyorsam karnının sol kısmında bir şişlik var onun dışında iştahı güzel parazitten şüphelenmeye başlıyorum ama kedim 2 ay önce doğum yaptı 5 tane daha yavrumuz oldu yavruların gelişimi için proplan kitten veriyorum 3 haftadır öğrenciyim ve gerçekten mama yetiştiremiyorum şuan patiyi veterinere götürcek maddi durumum maalesef yok içim bir gram rahat değil elimde patinin hastalığına iyi gelicek eve hazırlayabileceğim bişeyler önerebilir misiniz

1 Yanıt
Buğra Öklen Veteriner Hekim 2 sene önce yanıtladı

Merhaba,
 
Kedinizin bir sindirim problemi olabilir ve yeterli sindirilmediği için gaz oluşumu gözlemliyor olabilirsiniz. Parazit tedavisini yaptırmadıysanız vakit kaybetmeden tekrarlamanızı öneriyorum. Besinlerin emilimini de engelleyeceği için yaşadığınız ishal probleminde doğrudan etki ediyor olabilir. Eğer problem devam ederse veteriner hekiminize görünmenizi öneriyorum.
 
Gebelik sonrası annenin olabildiğince iyi beslenmesi ve normal porsiyonların arttırılmasını öneriyoruz. Ayrıca bu dönemde annenin bağışıklık sisteminin güçlendirilmesinin yanı sıra sıvı takviyesi açısından yaş mamanın da eklenmesini öneriyorum. 
 
Evde hazırlayacağınız yiyecekler kuru mamalardan daha maliyetli olacaktır. Kediler etçil canlılar oldukları için beslenmelerinde et ağırlık bir tarif kullanmanız ve ekstradan takviyeler eklemeniz gerekecek. Şu durumda size tavsiyem maddi durumunuzun elverdiği en iyi mamayı almanız olacak. Yavruların gelişimi sürecinde iyi kalitedeki mamaların ileride yaşayacakları sağlık problemlerini önlemede mutlaka etkisi olacaktır.
 
Görüşmek üzere

Toplam 0 kişiden 0 kişiye bu cevap yardımcı oldu.

Bu cevap size yardımcı oldu mu?