HepiSorKategori: SağlıkKedimde benek benek kabuklaşma ve kelleşmeler gördük
Profile photo ofmervedenizzMerve Deniz 2 sene önce sordu

Merhaba kedimde benek benek kabuklaşma ve kelleşmeler başlamıştı 3 ayrı veterinere sordum ve kıl çıkıyor diyip beni geçiştirdiler. Bu akşam durum dahada arttı. Uzaktan bir veteriner mantar olabilir diye fısfıs önermişti. 2 kere sıktım durum bu dahada kelleşti hemde bu sefer kızarıp şişerek.Lütfen yardımcı olun. İstanbulda düzgün veteriner hekim bulamadım.

Attachments
1 Yanıt
Buğra Öklen Veteriner Hekim 2 sene önce yanıtladı

Merhaba,

Eğer ara sıra tekrarlayan bir durum ise kedinizin bağışıklığını desteklemeniz faydalı olabilir. Bu tarz fırsatçı enfeksiyon dediğimiz, bağışıklık sistemi zayıfladığında ortaya çıkan durumlarda yakın takip gereklidir. Ayrıca şüphe durumunda yine deri kazıntısı alınarak mantar muayenesi gerekebilir. 
 
Gelişimin takip edilmesi özellikle erken teşhiste önemlidir. Tüy yapısını güçlendirmek için omega 3-6 , balık yağı, çinko gibi tedaviye ek takviyeleri önerebilirim. 
 
Mantar enfeksiyonları maalesef oldukça inatçı ve tedavi süresi uzayabilen sağlık problemleridir. Teşhisi kesinleştirmek için bahsettiğim test gerekebilir. Tedavi genellikle etkene yönelik belirleneceğinden tahlil sonuçlarınız son derece önemli. Ayrıca bulunacak etkene karşı uygulanacak destek tedavi de belirlenecektir.

Bu süreçle birlikte evinizin de detaylı bir şekilde temizlenmesini önereceğim. Özellikle mantar sporları dış ortama karşın oldukça dayanıklıdır ve bulaşıcılığı devam edebilir. Kişisel hijyeninize de bu dönemde dikkat etmelisiniz. Kedinizle temas sonrasında elinizi yıkamanız ve temas eden kıyafetleri de temizlemelisiniz.
Özetlemem gerekirse;
Mantar enfeksiyonlarının tipik görüntüsü yerleşim yerinde kıl döküntüsü, dairesel, sınırları belirgin, kaşıntı ve kızarık pembe bölgelerin görülmesidir.
 
Hastalığın kesin tanısı veteriner kliniklerinde ve hastanelerinde mantar izolasyonu ile yapılır. Bu yüzden de lezyonlu bölgelerden deri kazıntısı alınır. 
 
Hastalık bağışıklık sisteminin düşmesi sonucu ortaya çıktığı için korumada ve tedavide beslenme çok önemlidir. Barınma koşulları hijyen de hastalık oluşma riskini etkiler. Bu yüzden yakından gözlemlemeli ve iyileşmeyi takip etmelisiniz. Daha detaylı bilgi için bugra@hepipet.com mail adresimden iletişime geçebilirsiniz.
 
Görüşmek üzere

Toplam 0 kişiden 0 kişiye bu cevap yardımcı oldu.

Bu cevap size yardımcı oldu mu?