HepiSorKategori: BakımKedimde Fip mi var?
Emre Aydın 2 sene önce sordu

Merhabalar. Kedimin 2 haftadır karnı şiş durumdaydi, göbeği balon gibi sismisti. Şartlar gereği daha dün veterinere götürebildik kan tahlili aldılar ve bugün sonuç için gittigimizde FCov ab testi negatif çıktı dediler (belgeyi fotoğraf olarak ekledim). Size de sormak istedim fip var mı yok mu diye çünkü kedimin iştahı yerinde yemek yiyor su iciyor hareketli baya. Siz de bir bakabilir misiniz?

1 Yanıt
Buğra Öklen Veteriner Hekim 2 sene önce yanıtladı

Merhaba,
 
FIP temelde corona virusun mutasyona uğraması ile ortaya çıkan bir sağlık problemidir. Corona virus ise taşıyıcı olarak özellikle sokak kedilerinde çok yüksek oranda bulunur. Yani standart bir kedide bulunma ihtimali oldukça yüksektir. Fip teşhisinde genel muayene bulgularının yanı sıra kan değerleri de önemlidir. Bu değerlerden sizin de elinizde sonucu olan Albumin ve Globulin oranı yardımcı olabilir. Bu açıdan bakıldığında Fip ihtimal dahilinde görülüyor. Ancak kesin tanı için RT-PCR bakılması gereklidir.
 
Dostunuzun karın bölgesindeki şişliğin bir kaç farklı sebebi olabilir. Eğer kedinizin genel durumu şu an iyiyse veteriner hekiminizin bağışıklık güçlendirme yönündeki önerilerini takip etmenizi öneriyorum. İyi beslenme desteği ve gerekli takviyeler ile bağışıklığı güçlendirerek etkenle savaşması sağlanabilir. 
 
Bu protokol ise kedinizin genel sağlık durumuna bağlı değişecektir. Kedinizi yakından görmeden bir şey söylememiz doğru olmaz. Veteriner fakültesi hastanesine başvurarak uzman bir iç hastalıkları hekiminin de görüşünü almanız faydalı olabilir.
 
Test konusunda da bilgi vermem gerekirse, bu tarz hızlı testler karar vermede kolaylık sağlasa da klinik açıdan %100 kesin tanı konulmasında dayanak olmayacaktır. Genellikle hızlı kit testlerde pozitif sonuçların daha güvenilir olduğunu, negatif sonuçların ise ihtimali tamamen kaldırmadığını söyleyebilirim
 
Geçmiş olsun

Toplam 0 kişiden 0 kişiye bu cevap yardımcı oldu.

Bu cevap size yardımcı oldu mu?