HepiSorKategori: SağlıkKedimde kabızlık sorunu yaşıyoruz
yıldız büyükdağ 3 sene önce sordu

Merhabalar, 16 aylık kısırlaştırılmış dişi bir kedim var. yaklaşık 2 aydır kabızlık sorunu yaşamaktayız. Veterinerimizin önerisiyle sırayla yaş mama, zeytinyağ, şurup ve sonunda 3 günlük serum tedavisi ve son olarak tüyleri tıraş edildi. Şu an diyet kuru mama ile devam ediyoruz ve sonuç : hala en erken 2 günde 1 dışkı yapıyor. Çekilen röntgende idrar kesesinin büyüdüğü ve bağırsaklara baskı yaptığı da görüldü . Kedim ara ara çok agresif olmaya ve kuyruğunu kovalayarak ısırmaya başladı..Önerilerinize ihtiyacım var teşekkürler

1 Yanıt
Buğra Öklen Veteriner Hekim 3 sene önce yanıtladı

Merhaba,
 
Kedinizin sindirim sisteminin çalışmasında bir anormallik yoksa bahsettiğiniz takviyelere ek probiyotik desteğini ekleyebilirsiniz. Kediler için uygun probiyotik takviyelerini veteriner kliniklerinden edinebilirsiniz. Dilerseniz bahsettiğim takviyeleri yoğurt yapımında kullanabilir ve kedinize o şekilde verebilirsiniz. 
 
İdrar kesesinin büyümesi ise altında yatan sebebin bulunmasının ardından tedavide öncelikli olması gereken bir problem gibi duruyor. Bağırsakların düzenli çalışmadığı bu gibi durumlar sindirim sisteminde kalıcı rahatsızlıklara da sebebiyet verebilir.
 
Yüksek lif içeren besinlerin kullanılması dışkının yumuşak tutulması için faydalı olabilir. Bağırsaklardaki su miktarının arttırılmasını sağlayan ve kasılmaları tetikleyen ilaçlar ile tedavi sürdürülebilir. Ayrıca bu dönemde olabildiğince yaş mama yedirmenizi öneririm. 
 
Kedinizin yaşadığı agresyon ise ağrı ve kabızlık ile problemlerinden kaynaklı olabilir. Önceliğiniz sindirim problemlerinin çözülmesi olmalı. Dostunuzun hareket oranını arttırdığınız sürece iyiye gideceğini düşünüyorum.
 
Geçmiş olsun. 

Toplam 1 kişiden 1 kişiye bu cevap yardımcı oldu.

Bu cevap size yardımcı oldu mu?