HepiSorKategori: SağlıkKedimde karaciğer yetmezliği var
Cansu 2 sene önce sordu

Merhabalar. 4 yaşındaki kedimizde karaciğer yetmezliğine bağlı sarılık var. Gerekli testler yapıldı ve değerler çok yüksek çıktı. Mama desteği ve aşı desteğine başlamıştık. Pazartesi gününden itibaren serum bağlanacak. Mama yemek istiyor ama anladığımız kadarıyla midesi bulandığı için yiyemiyor. Su içiyor. Acaba karaciğer yetmezliğinin tedavisi nasıl olacak ? Veterinerimiz serum tedavisi ile karaciğeri dinlendireceğiz ve kendini yenileyecek dedi. Ne yapmamız gerek ? İyileşme ve iyileşmeme şansı nedir ? Daha kapsamlı bir kliniğe götürmeli miyiz ?

1 Yanıt
Buğra Öklen Veteriner Hekim 2 sene önce yanıtladı

Merhaba,
 
Öncelikle geçmiş olsun. Karaciğer yapısı ve işlevi itibariyle oldukça önemli organlardan biridir. Özellikle kendini yenileyebilme kapasitesi nedeniyle yaşanan problemlerde hızlı teşhis ve tedavi önemlidir. Karaciğerin bu özelliğinin yanında diğer organlara görevleri sayesinde doğrudan etki etmesi nedeniyle bir çok farklı sistemde belirti gösterebilir. Kusma, ishal, dışkıda kan gibi ek belirtiler sindirim sisteminin etkilendiğini de gösterir. 
 
Bir taraftan da böbrek değerlerinin bakılması da oldukça önemlidir. Sıvı takviyesi bu noktada faydalı olacaktır. Ayrıca beslenmesini gerekli görüldüğü ileri durumlarda damar yoluyla da desteklenebilir. İyileşme süreci kedinizin şu anki durumuna bağlı olarak değişecektir. Detaylı bir değerlendirme için uzman bir veteriner hekime gösterebilirsiniz. Veteriner fakültelerinin hastanelerinde iç hastalıkları bölümüne başvurabilirsiniz. 
 
Problemin altında yatan sebebe göre tedavi belirlenecektir. Bir taraftan da destekleyici tedaviler ile dostunuzun sağlığını kazanmasında etkili olacaktır.
 
Geçmiş olsun

Toplam 0 kişiden 0 kişiye bu cevap yardımcı oldu.

Bu cevap size yardımcı oldu mu?