HepiSorKategori: SağlıkKedimde kene bulduk ve topallıyor
Profile photo ofagzn19077Ahmet Gezen 2 sene önce sordu

Merhabalar. Ben 4 gün önce sokaktan yaklasik 3 aylık kedi sahiplendim. Evimde bakmaya başladım , eve aldığım gün ve ertesi gün ikinci kez yıkadım , ikinci yıkamadan sonra sol ön bacağında biri büyük biri orta biri küçük olmak üzere üç tane keneyle karşılaştım. Yöntemini bildiğim için keneleri üzerinden aldim(fotoğrafta ekleyecegim) . Yaşadığım yerde yeterli seviyede veteriner kliniği bulunmamakta , goturdugum veteriner bayer advantage dış parazit damlasını sırtına sürdü. Kedim kenelerini dökeceği için boş bir odaya koydum. Ve farkettim ki kene olan bacağında topallık var. Benim suphem kedime hastalık bulaşmış olabilir mi ? Ona veya bize bir zararı olur mu ? Veya bu parazit ilacıyla tüm kenelerden kurtuldugundan emin olabilir miyiz ? Yaşadığım yerde tahlil yaptırma şansım yok sadece bir veteriner var . Cevabınızı bekliyorum teşekkür ederim

1 Yanıt
Buğra Öklen Veteriner Hekim 2 sene önce yanıtladı

Merhaba,
 
Önceikle kene ile bulaşan hastalıklar görülebiliyor. Topallık da yine bu şekilde bir enfeksiyon nedeniyle görülebileceği gibi viral bir enfeksiyon sebebine de dayanıyor olabilir. 
 
Kedinizin vücudunu detaylı bir şekilde gözlemleyerek kene taraması yapabilirsiniz. Dış parazit damlaları etkili sonuçlar verebiliyor. Muhtemelen kene konusundaki probleminizi çözecektir. Eğer bahsettiğiniz topallık ilerler yada farklı bir belirti görürseniz veteriner hekiminize uğramalısınız.
 
Geçmiş olsun

Toplam 0 kişiden 0 kişiye bu cevap yardımcı oldu.

Bu cevap size yardımcı oldu mu?