HepiSorKategori: SağlıkKedimde kene var ne yapmalıyım
Dilara 3 sene önce sordu

merhaba, benim çok ciddi bir sorunum var. Kendisine mama verip beslediğim bir sokak kedim var. Arada eve gelir ve uyur sonra gider. Bugün de geldi. Baş kısmında mama kalıntısı var sandım ve çıkarmak için uğraştım. Lakin çıktı ancak parmağıma gelen şey keneydi. Bir anda elimden attım haliyle şu anda büyük ihtimalle evdedir. Kıbrıs’ta yaz okulu yapan bir öğrenciyim. Bulunduğum yerde veteriner ve ilaçlama yapacak kimse yok. Bu kene bana yapışır mı? Kedime zarar vermiş miyimdir? Cevap verirseniz çok mutlu olacağım.

1 Yanıt
Buğra Öklen Veteriner Hekim 3 sene önce yanıtladı

Merhaba,
 
Keneler özellikle bahar ve yaz aylarında oldukça sık karşılaştığımız dış parazitlerdendir. Keneler olması gerektiği şekilde çıkarıldığında hayvanlar için bir tehlike yaratmayabilirler ancak bunu bir veteriner hekimin kontrolünde yapılması önemlidir. Ayrıca keneden kedinize bulaşabilecek hastalıklar açısından da değerlendirilmesi için bu gereklidir. 
 
Kene size gelmeyecektir ve eviniz için bir problem yaratacağını düşünmüyorum. Ancak kedinizin iç ve dış parazit tedavilerinin yapılması önemlidir. Doğru çıkarılmayan kenelerin kedinize zarar verme ihtimali vardır.
 
Geçmiş olsun

Toplam 0 kişiden 0 kişiye bu cevap yardımcı oldu.

Bu cevap size yardımcı oldu mu?