HepiSorKategori: SağlıkKedimde lösemi ve corona teşhis edildi
mylovelycatyy 3 sene önce sordu

kedimde lösemi ve corona teşhis edildi bunlar ne anlama geliyor nasıl bir tedavi gerekiyor sonuçları ne olabilir

2 Yanıt
Buğra Öklen Veteriner Hekim 3 sene önce yanıtladı

Merhaba,
 
Coronavirus hakkında daha önce bir üyemize yardımcı olmuştuk. Göz atmanızı öneririm.
 
https://hepipet.com/hepipedia/saglik/iki-kedimizde-fip-ve-fiv-var/
 
Lösemi ise bir virus kaynaklı enfeksiyondur. Genel olarak bağışıklık sisteminin zayıflaması ile ortaya çıkar ve bunun dışında taşıyıcı olarak bulunabilir. Kediler arası bulaşması kolaydır. Genel tedavi yine coronavirus gibi destekleyici tedavi ile devam eder. Bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi ile sonuç alınabiliyor. Koruyucu olarak aşılama programı takip edilmelidir. Bu dönemde stresten uzak tutulmalı , beslenmesi ise yakından takip edilmelidir.
 
Geçmiş olsun

mylovelycatyy 3 sene önce yanıtladı

corona ve lösemi virüsüne sahip bir kedi kısırlaştırılabilir mi? kısırlaştırılırsa ne olur? veteriner aşı uygulanmayacağını bundan sonra veterine gelmememizi söyledi sadece parazit hapları kullanacaz siz aşı yapmaktan bahsettiniz? aşı yapılabilir mi ve kısırlaştırma mümkün mü yanına başka kedi alabilir miyim?

Buğra Öklen Veteriner Hekim 3 sene önce yanıtladı

Kısırlaştırılabilir tabi ki. Ancak bağışıklığının güçlü olduğu bir dönemde operasyona alınmalıdır. Şu an bağışıklığın desteklenebilmesi ile sürecin devamı beklenecektir. Aşılar koruyucu amaçla yapılır ve hastalık döneminde aşılanma yapılmaz. 
 
Yanına başka kedi almanızı önermiyorum. Ayrıca sürekli temizliği yapılmalıdıır.

mylovelycatyy 3 sene önce yanıtladı

veteriner kısırlaştırmamamı söylemişti ayrıca kedimin ağzında yaralar var ve geçmiyor bunlar daha ilerlerse bağışıklığı düşer ve sonucu kötü mü olur ne yapmamı önerirsiniz yaralar geçmeden kısırlaştırmamalı mıyım ya yaralar hiç geçmezse o zaman geçmesi için ne yapacağım

Toplam 0 kişiden 0 kişiye bu cevap yardımcı oldu.

Bu cevap size yardımcı oldu mu?