HepiSorKategori: SağlıkKedimde pire yumurtaları var
Aygaz 3 sene önce sordu

Merhabalar. Bir kedim var erkek 2 yaşında. Vücudun da 2 ay kadar önce pire gördük veterinere götürdük ensesine ilaç damlattı kedim biraz rahatladı fakat bu hafta tekrar pirelendi. Tekrar veterinere götürdük o da pireler yumurtlamış o yumurtalardaki pireler Doğum tekrar ürüyorlar bu böyle gidecek dedi. Kedimi traş dip yine o damlayı kullandı. 20 günde bir bunu yapmamız gerek diyor. Bu bana biraz pahalıya mal oluyor kesin çözümü var mı acaba ? Ya da pire şampuanları ne kadar sağlıklı ve ne kadar etkili ? Yardımcı olursanız çok sevinirim. İyi çalışmalar

1 Yanıt
Buğra Öklen Veteriner Hekim 3 sene önce yanıtladı

Merhaba,
 
Bahsettiğiniz döngü maalesef pireler ile mücadeleyi zorlaştıran bir süreç. Damlalar o an aktif pireleri öldürürken yumurtalarına yeterince etki edemezler. Bu dönemde evinizde detaylı bir temizlik yapabilirseniz evdeki yumurtaların da azalmasını sağlayarak etkili mücadele edebilirsiniz. Sirke-su karışımını temizlikte kullanabilirsiniz.
 
Ayrıca evdeki halı , paspas ve uzun tüylü örtüler pireler için ideal üreme yerleridir. Bunlardan kurtulabilir, pire tarakları ile aktif temizliği dostunuzda da devam ettirebilirseniz bu kısımda probleminizi çözebilirsiniz. Kediniz için ise etkili pire tasmalarını veteriner kliniklerinde bulabilirsiniz. 
 
Pire şampuanları ise etkili olabilmekte. Haftada 1 tekrarlayarak pirelere karşı etkili bir mücadele yapabilirsiniz. 
 
Geçmiş olsun.

Toplam 0 kişiden 0 kişiye bu cevap yardımcı oldu.

Bu cevap size yardımcı oldu mu?