HepiSorKategori: SağlıkKedimden toksoplazma ve corona geçmiş olabilir mi?
Mehmet Şirin 2 sene önce sordu

İyi günler detaylı yazıyorum kusura bakmayın daha detaylı ve net cevap alırım diye. Yaz aylarında 4-5 aylık bi kedi bulmuştum gözleri sağlam olmasına rağmen görmüyordu, kulakları duymuyo ve denge sorunu vardı veterinere götürdüğümde toksoplazma olduğunu söyledi (belediye veterineri) yaşamaz bu demişti ama ben sık sık götürüp tedavisini yaptırdığımda gözleri ve bi kulağını kurtaramadım ama denge sorunu çözülmüştü. 6 ay bizde kaldıktan sonra kısırlaştırdık ne olduysa ondan sonra oldu, karnının şişkin olduğunu fark edip götürdüğümde fip olduğunu ve uyutulması gerektiğini söyledi yoksa diğerlerine bulaşır onlarda teker teker gider deyince mecburen razı oldum. Şimdi şunu merak ediyorum toksoplazma ve corona virüs insana da bulaşıyormuş bu kediden bize geçmiş olabilirmi, bizim için şu an kötü bi durum varmı acaba ne yapmamız lazım?

1 Yanıt
Buğra Öklen Veteriner Hekim 2 sene önce yanıtladı

Merhaba,
 
Öncelikle corona ve toksoplazma konusunda daha önce cevapladığım sorulara ve içeriklere göz atmanız, hastalığı tanımanızda faydalı olacaktır. 

Kedilerden bulaşan Toksoplazmozis insanlarda körlük yapar mı?

Kedilerde FİP Hastalığı


 
Sorunuza gelirsek kedinin maalesef ciddi sağlık problemleri ile başlayan bir dönemin diğer hastalıkları tetiklediğini tahmin ediyorum. Corona virüs sokaktaki kedilerin büyük çoğunluğunda bulunuyor. Virüsün adı Feline Coronavirus olarak geçer ve sadece kedilere özgüdür. Dolayısıyla size bulaşması mümkün değildir. 
 
Kulak enfeksiyonları özellikle yavru kedilerde ağır seyredebilir ve bu durum bağışıklığın zayıflamasına yol açabilir. Kısırlaştırma da stresli bir dönem yaratarak bağışıklığın daha da düşmesine neden olabilir. Coronavirüs fip haline geldiğinde maalesef ölümcüldür. Oldukça bulaşıcı ve ağır seyreden bu hastalık her gün daha fazla kedinin yaşamını kaybetmesine neden oluyor. 
 
Başınız sağolsun, merak ettiğiniz diğer konularda da bize ulaşabilirsiniz. Görüşmek üzere

Toplam 0 kişiden 0 kişiye bu cevap yardımcı oldu.

Bu cevap size yardımcı oldu mu?