HepiSorKategori: SağlıkKedime Fiv ve Corona virüs teşhisi konuldu ne yapabilirim?
Berna 1 sene önce sordu

Kedime Fiv ve Corona virüs teşhisi konuldu yaşama şansı nedir

1 Yanıt
Buğra Öklen Veteriner Hekim 1 sene önce yanıtladı

Merhaba,
 
Coronavirüs taşıyıcısı olması kedinizin kesinlikle sağlık sorunu olacağı anlamına gelmez. Coronavirus testinde pozitif görülmesi de doğrudan bir hastalığın habercisi değildir. Corona virüs mutasyona uğrayarak FIP dediğimiz sağlık problemine dönüşür. Ancak ağır stres, zorlaşan yaşam koşullar, dengesiz beslenme gibi faktörler dönüşüme etki edebilir. 

FIP temelde corona virusun mutasyona uğraması ile ortaya çıkan bir sağlık problemidir. Corona virus ise taşıyıcı olarak özellikle sokak kedilerinde çok yüksek oranda bulunur. Yani standart bir kedide bulunma ihtimali oldukça yüksektir. Bu nedenle önlemede temel kural bağışıklık sisteminin güçlü tutulmasıdır.  
 
Corona virüsün placenta ile yavruya geçebileceği biliniyor. Genel öneri olarak corona taşıdığı kesin olan kedilerin kısırlaştırılması ve diğer sağlıklı kedilerden ayrı tutulmasıdır. Eğer yanına bir başka kedi alacaksanız corona pozitif bir kedi seçebilirsiniz. Aksi halde sağlıklı kediye de bulaşacaktır. 
 
Bağışıklığı güçlendirmek virüsün tekrar aktif hale gelmesini önleyecektir. Virüs bahsettiğiniz gibi tamamen atılmaz ancak belirli bir yaştan sonra bağışıklık sisteminin güçlenmesi ile daha düşük bir risk taşır. Kediniz kayatı boyunca coronavirüs taşıyıcısı olacaktır. Bahsettiğim gibi oldukça yüksek oranda kedilerde karşılaşılan bir durum. 
 
Kedinizin bağışıklığını lysine, koenzim q10 , vitamin ve probiyotik destekleri ile güçlü tutmasına yardımcı olabilirsiniz. Ayrıca stresten uzak, dengeli bir beslenme sunmanız etkili olacaktır. Genç hayvanlar için b risk daha fazla olduğu için özellikle dikkat etmenizi öneriyorum.
 
Ayrıca FİP ve FİV konusunda göz atmanızı istediğim bir içerikleri paylaşıyorum.

Kedilerde FİP Hastalığı


https://hepipet.com/hepipedia/saglik/kedi-losemi-ve-fiv-asilarinin-bir-yan-etkisi-olur-mu/

Geçmiş olsun

Toplam 1 kişiden 1 kişiye bu cevap yardımcı oldu.

Bu cevap size yardımcı oldu mu?