HepiSorKategori: SağlıkKedime lösemi aşısı yaptırmasam olmaz mı?
merve 2 sene önce sordu

Merhaba;
Benim kedimin aşıları ile ilgili sorum olacaktı.Kedim 9 aylık,tekir,erkek ve sağlıklı.
Aşılarına yaklaşık 1 ay önce başladık en son lösemi 2 aşısı kaldı benim de aklıma takılda bu 2 dozlu lösemi aşısının 2.dozunu olmasa ne olur?2.doz zorunlu mu? Çünkü lösemi aşısıyla ilgili bir sürü kötü şey okudum hatta bitince bir daha yaptırmamayı düşünüyorum.Yardımcı olursanız sevinirim.

1 Yanıt
Buğra Öklen Veteriner Hekim 2 sene önce yanıtladı

Merhaba,

 

Aşıların bir takım yan etkileri olduğu biliniyor. Ancak sağladığı yaşamsal koruyuculuğa kıyasla genellikle tolere edilebilir bir seviyede. Halsizlik, hafif keyifsiz olması, ateş gibi sık karşılaşılan belirtiler olasıdır.
Aşılamada temel prensip vücuttaki antikor miktarının belirli seviyede tutularak bağışıklığın kazanılmasıdır. Bu nedenle ilk aşılamalar 2 doz şeklinde yapılır ve sonrasında yılda tek doz tekrar ile devam edilir.

 

Aşılamaların zamanında yapılması aşının etkisini doğrudan etkiler. Genel olarak aynı aşıların dozları arasında 2 hafta bırakılabilir.En baştan aşılamalarınızın başlanması gerekli ve tarihlere özellikle uymanız önemlidir..

Kedilerde görülen ve %85’e varan ölüm oranıyla tehlikeli bir virüs olan kedi lösemi (FeLV) için önerilen aşılama prosedürü şu şekildedir;

  • Sadece FeLV testi negatif kedilere yapılmalı ve test aşıdan önceki 30 gün içinde olmalı.
  • Yüksek risk taşıyan sokaktaki kedilere kedi lösemi aşısı yapılabilir,
  • Herhangi bir sağlık problemi yaşayan kedi lösemi aşısı öncesinde test edilmelidir,
  • Her 2 aşı da 8-12 haftalık dönemde yapılabilir. 3-4 hafta sonra 2.doz yapılır.

Aşılamalarda görülen hafif ateş, uyuşukluk, halsizlik, aşı yerinde reaksiyonlar ve şişlikler normal kabul edilebilir. Ancak 36-48 saatten uzun süren durumlarda hekiminizi bilgilendirmelisiniz.
10.000 aşıda 1-10 arası kedide aşıya karşı reaksiyon gelişebilir. Eğer 3 haftadan uzun süre bu reaksiyonlar devam eder yada şişlik halinde görülürse bölgede gelişebilen bir tümör görülebilir.

Aşılamaların koruyucu etkisi ile yan etkileri her zaman bir tartışma konusudur. Ancak ölüm oranı oldukça yüksek olan Kedi Lösemi ve FIV gibi hastalıklardan korunmak her zaman öncelikli olmalıdır.

Aşılama konusunda sitemizde hazırladığımız sayfamıza da göz atabilirsiniz.
Kedi Aşı Takvimi ve Aşıları

Görüşmek üzere

Toplam 1 kişiden 0 kişiye bu cevap yardımcı oldu.

Bu cevap size yardımcı oldu mu?