HepiSorKategori: SağlıkKedimi arı soksa tehlike yaratır mı?
iletisim21t 3 sene önce sordu

şu anda bir köyde yaşıyoruz ve çok zehirli büyük boy yaban arıları akşamları ışığa cama geliyorlar. kedimiz çok sık bahçeye çıkıyor ve bu akşam yine cama gelen arılardan 1 ine doğru zıplayarak onu tutmak istedi. neyse ki temas etmedi arıyla. zehirli arılardan biri kedimizi sokarsa kedimiz de tıpkı insanlar gibi zehirlenir ve ölebilir mi ? çok endişelendiğim için sizlere sormak istedim.
göstereceğiniz ilgi için şimdiden teşekkürlerimi sunarım.

1 Yanıt
Buğra Öklen Veteriner Hekim 3 sene önce yanıtladı

Merhaba,

Sizin de bahsettiğiniz gibi arıların insanlar üzerinde yarattığı etkileri evcil dostlarımızda da benzer şekilde görebiliyoruz. Özellikle bahsettiğiniz arıların sokması durumunda vücudun göstereceği alerjik reaksiyon sonrası anaflaktik şok dediğimiz tablo şekillenebilir ve ölüme neden olabilir.

Bunun yanında boyun, ağız, burun gibi bölgelerde gerçekleşen sokmalarda solunum yollarını daraltabilir veya solunumu engelleyebilir. Bu riskleri göze almamak adına daha dikkatli olmanızı tavsiye ediyorum. Arıların gelmemesi için doğal ve yaktığınızda dumanı ile kaçırabileceğiniz alternatifleri deneyebilirsiniz.Nane yağı, limon çimeni yağı gibi doğal yağların kokusu bu probleminizi önleyebilir.

Görüşmek üzere.

Toplam 0 kişiden 0 kişiye bu cevap yardımcı oldu.

Bu cevap size yardımcı oldu mu?