HepiSorKategori: Bakımkedimi çiftleştirmeyi düşünüyorum, dikkat etmem gerekenler nelerdir?
nisa 2 sene önce sordu

kedimi çiftleştirmeyi düşünüyorum öncelikle dikkat edilmesi gerekenler ve sonrasında yapılması gereken aşıları öğrenebilir miyim

1 Yanıt
Buğra Öklen Veteriner Hekim 2 sene önce yanıtladı

Merhaba,
 
Kedileri çiftleştirmeden önce her 2 kedinin de yeterli olgunluğa ulaşması gereklidir. Ve her iki kedinin genetik veya sağlık problemi yaşamadığına emin olmalısınız. Bu durum ilk denemede hamilelik için daha büyük bir şans yaratır ve hamilelikte sağlıklı yavru kedi olma olasılığı yükselir.
 

Çok erken dönemde gerçekleşen hamilelik dişi kedinin büyümesini engelleyebilir, çünkü tüm enerjisini yavru kedinin gelişimine harcayacaktır. Erkek kediyi çok erken dönemde çiftleştirmek ise genetik problemlerin gözden kaçmasına neden olabilir. Dişi kediler, çiftleşmeden önce 18-24 aylık, erkek kedi ise en az 18 aylık olmalıdır.

 
Çiftleşecek kedilerin bir süre birbirlerine agresif davranabileceğini unutmayın. Ayrıca corona taşıyıcılığı bulunup bulunmadığını öğrenmenizi tavsiye ediyorum. Corona taşıyıcısı kedilerin yavrulara da bu virüsü aktaracağını unutmamalısınız. Gerekli kontroller yapıldıktan sonra kedilerinizi çiftleştirebilirsiniz. 
 
Parazit tedavilerinin yapılmış olması doğum sonrası süreçte de faydalı olacaktır. Aşı konusunda ise hazırladığımız içeriğe göz atabilirsiniz.
 

Kedi Aşı Takvimi ve Aşıları


 
 

Görüşmek üzere

Toplam 0 kişiden 0 kişiye bu cevap yardımcı oldu.

Bu cevap size yardımcı oldu mu?