HepiSorKategori: BakımKedimi FIP gibi bulaşıcı hastalıklardan nasıl korurum?
Profile photo ofgmzyvz07gmzyvz07 2 sene önce sordu

Merhaba, kolay gelsin. Benim 9 aylık tekir erkek bir kedim var. Evde tek kedimiz. Hava güzelken dışarıya çıkıyor gezip geri geliyor. Benim sormak istediğim kedimi FIP gibi bulaşıcı hastalıklardan nasıl korurum? Olmasi gereken aşılar nelerdir?

3 Yanıt
Buğra Öklen Veteriner Hekim 2 sene önce yanıtladı

Merhaba,
 
Öncelikle dışarıya çıkan bir kedi için ne kadar aşılama da yapılsa her zaman bulaşıcı hastalıkların kapılma riski vardır. Ayrıca maalesef bazı kişiler tarafından bırakılan zehirli yiyecekler de sokaktaki dostlar için risk teşkil etmekte. Bununla birlikte viral hastalıkların bulaşma ve görülme oranı oldukça yüksektir. Yani kedinizin dışarıya çıkması hastalık riskini de beraberinde getirecektir. 
 
Aşılarını ve düzenli parazit tedavilerini takip ederek gerekli korumayı sağlayabilirsiniz. Ancak %100 koruma sağlanmayacağını da belirtmem gerekiyor.
 
Aşılar konusunu sitemizde kedi aşıları ve aşı takvimini burada paylaşmıştık. 
FIP konusunda daha önce bir üyemizin sorusunu yanıtlamıştık bu soruya da göz atmanız faydalı olabilir.

Sokaktan aldığımız 9 aylık kedimizde corona virüs riski bulunuyor mu?


 
Görüşmek üzere

Profile photo ofgmzyvz07gmzyvz07 2 sene önce yanıtladı

Maalesef kedıme 2 gün önce ıslak fib teşhisi kondu. 2 gündür veterinerde kalıyor. Karaciğerinde su toplaması oluşmuş ve yüzde 30luk kısmı kalmıs sadece. Serum verılıyor, oksijen terapisi yapılıyor ve interferon denen iğneyi oluyor. Zorla da yemek verılıyor. Bir şey yemiyormus. Veteriner çok umutlu konusmuyor. Elimizden sadece onu bıraz daha rahatlatmak gelır dıyor. Sizin bu konuda başka bir öneriniz var mı? Şu yapılsa daha iyi olur dediğiniz?

Buğra Öklen Veteriner Hekim 2 sene önce yanıtladı

Tekrar geçmiş olsun. Hekiminizin de bahsettiği gibi Fip zor bir hastalık. Bu hastalığın ıslak formu da daha agresif ilerlediği için tedavisi zorlaşıyor. Şu an için hekiminizin yaptığı şekilde destekleyici tedavi ile dostunuzun bağışıklık sisteminin virüs ile savaşmasını sağlamak gerekiyor. 
 
Özellikle yemek yiyememesi bağışıklık sistemini hızla zayıflattığı için yemek yiyebilmesi önemli. Bunun sağlanamadığı durumda damar içi beslenme ile devam ettirilebilir. Ancak sindirim organlarının aktif olarak çalışması tabi ki daha etkili olmaktadır. Kuru fip hastalığında bazı yeni çözümler son yıllarda deneniyor ancak ıslak fip için çözüm biraz daha zor açıkçası.
 
Umarım bir an önce sağlığına kavuşur.

Profile photo ofgmzyvz07gmzyvz07 2 sene önce yanıtladı

Merhaba tekrardan. Kedimizi ilk gittiği veterinerden alıp hayvan hastanesine götürdük. Şuan hayvan hastanesinde kalıyor. Ilk veterinerimiz interferon ignesi uygulamıştı ve evde bakım icin balık yağı tarzı seyler önermişti. Suanki veterinerimiz de kortizon uyguluyor ve çok az 2 kez gogus boşluğundan sıvı alındı. Anesteziyi kaldıracak durumda değilmiş suan. Benim size sormak istedigim ilk veterinerimiz balık yagi vs seyler önerirken Suanki veterinerimiz bağışıklığı güçlendirici seyler yapmamamiz gerektiğini bağışıklık güçlenirse hastalık daha hızlı ilerler dedi. Ikisi birbirinden zıt seyler söylüyor. Sizin düşünceniz nedir bağışıklık guclendirilmeli mi yoksa stabil kalmalı mi?

Buğra Öklen Veteriner Hekim 2 sene önce yanıtladı

Öncelikle hastayı görmeden bir yorum yapmamız doğru olmaz. Dolayısıyla belirlenecek tedaviler hekimin kendi gözlemi ve tecrübesi ile değişkenlik gösterebilir. Konu sağlık olduğunda hepimizin bildiği gibi net sonuçlar yoktur. Her zaman farklı tedavi yaklaşımları geliştirilebilir ve başarıya ulaşılabilir.
 
Islak formdaki FİP zorlu bir hastalık olduğu için hekimler farklı tedaviler ile sonuca ulaşabiliyorlar. Kişisel olarak bağışıklığın güçlendirilmeye devam edilmesi tarafındayım ancak vücuttaki yangısal durumun giderilmesi için kortizon uygulanması da yapılabilen bir seçenek. 
 
Bağışıklığın güçlenmesi ile hastalığın daha hızlı ilerleyeceğini düşünmüyorum belki bir bilgi karışıklığı oluşmuş olabilir. Anestezi için ise muhtemelen kan değerlerine bakılarak böyle bir yorum yapılmıştır. Dolayısıyla hekiminizin izleyeceği yolu takip etmenizi öneriyorum. Umarım dostunuz bir an önce sağlığına kavuşabilir. 
 
Geçmiş olsun.

Toplam 3 kişiden 2 kişiye bu cevap yardımcı oldu.

Bu cevap size yardımcı oldu mu?