HepiSorKategori: SağlıkKedimi kısırlaştırmak için ne kadar beklemeliyim?
İpek 2 sene önce sordu

Merhaba benim 10 aylık kızım bugün kızgınlık dönemine girdi. Kısırlaştırma işlemini en geç ne zaman yaparsam sağlık sorununa yol açmaz olabildiğince geç yaptırmak istiyorum aslında çiftleştirmeyi düşünüyorum. Fakat çok kararsızım….
Düşüncelerinizi almak isterim….
Saygılar

Attachments
1 Yanıt
Buğra Öklen Veteriner Hekim 2 sene önce yanıtladı

Merhaba,
 
Son yıllarda da devam etmekte olan tartışma konularından biri de erken kısırlaştırma ile geç kısırlaştırma arasındaki farklardır.  
 
Kedilerde erken kısırlaştırmanın ciddi sağlık sorunları ile ilişkili olmadığı ve fiziksel veya davranışsal gelişmeyi olumsuz etkilemediği kanıtlanmıştı. Ayrıca vücutlarındaki yağ oranının düşük olması nedeniyle anestezinin daha kısa sürede vücuttan atılabilmesinin avantaj olduğu da söylenmişti. Bu çalışmalarda 1 kg’ın üzerindeki en az 6 haftalık olmak üzere kedilerin kısırlaştırılabileceği önerildi. 
 
Ancak bir diğer görüşte ise erken dönemdeki operasyonun yavru kedilerde daha fazla komplikasyona yol açabileceği öne sürüldü. Bu konuda henüz çalışmalar devam ederken kararı hekiminize bırakmalısınız.
Kedinizin aşılarının tamamlanmasının ardından tekrar düşünüp hekiminiz ile paylaşmanızı öneriyorum.
 
Kısırlaştırma için çeşitli görüşler olsa da son araştırmalarda erken dönemde yapılmasının faydalarının olduğu da görüldü. Kızgınlık sonrasında yaptırmanızda bir sakınca bulunmuyor. Gereken kan tahlilleri ve muayene ardından dostunuzun operasyonu gerçekleştirilebilir. Yavru alma konusunda ise sokaktan başka bir can kurtarmanızı öneriyorum.
 
Kızgınlığın atlatılması konusunda kişisel olarak hormon uygulamalarını ise önermiyorum. Bu tarz hormon uygulamaları ilerleyen yaşlarda meme ve rahim tümörlerine yatkınlığı da arttırabiliyor. Doğal bir süreç olarak kabullenip bu süre içerisinde beklemeniz daha sağlıklı olacaktır. Kısırlaştırma öncesi hormonal dengenin korunması ve müdahale edilmemesi operasyon sonrası için daha sağlıklı olacaktır.

Tavsiyem kızgınlığın geçmesini beklemeniz ve bu süre içerisinde altta belirttiğim önerileri denemenizdir.

Kedimiz son 2 gündür kapıya gidip miyavlıyor


 
Görüşmek üzere

minnie09 2 sene önce yanıtladı

Teşekkür ederim

Toplam 2 kişiden 2 kişiye bu cevap yardımcı oldu.

Bu cevap size yardımcı oldu mu?