HepiSorKategori: SağlıkKedimi kısırlaştırmalı mıyım?
Dicle 3 sene önce sordu

Merhaba, kedim Tekir 2 ay önce 3 yavru dünyaya getirdi. Ve onu kısırlaştırmadık. Tekrar yavrulamasını istemiyoruz. Kısırlaştırmak için ameliyat zorlu bir süreç. Ameliyat sonrası kedinin davranışları değişir mi yada ameliyat yaptırmadan kısırlaştırabilceğimiz bir yöntem var mı. Kıyamıyoruz acı çeksin istemiyoruz lütfen yardım edin 🙂

1 Yanıt
Buğra Öklen Veteriner Hekim 3 sene önce yanıtladı

Merhaba,
 
Kediniz hakkındaki tedirginliğinizi anlıyorum. Ancak kısırlaşmadığında yaşayabileceğiniz daha ciddi problemler yine operasyon gerektirecektir. Örneğin kısırlaştırılmamış dişi kedilerde görülen rahim enfeksiyonları veya tümörleri yine kısırlaştırma operasyonunun daha komplike halde yapılmasını zorunlu kılıyor. Gaz anestezisi kullanılan bir veteriner kliniğinde güvenle operasyonunuzu yaptırabilirsiniz. 
 
Ayrıca benzer problemi olan bir üyemizin sorusunu yanıtlamıştık göz atabilirsiniz. Davranış konusunda ise 1 kez kızgınlığa girmiş dahi olsa kedilerin bu davranışlarının kısırlaştırma sonrası kalabildiği gözleniyor. Bunu önlemek için kızgınlık öncesi kısırlaştırılması öneriliyor.
 
Geçmiş olsun.

Toplam 0 kişiden 0 kişiye bu cevap yardımcı oldu.

Bu cevap size yardımcı oldu mu?