HepiSorKategori: SağlıkKedimi ne zaman kısırlaştırmalıyım?
elifeyupoglu 3 sene önce sordu

Merhabalar
4 aylık dişi tekir kedimle birlikte İzmir’de yaşıyoruz. Kısırlaştırma için bir kaç yere sorduğumda kimi 6 aylık kimi 1 yaşından sonra olması gerektiğini söyledi, bunun için uygun yaş nedir ve dişi kedilerin ameliyatının zor ve tehlikeli olduğu doğru mudur?

1 Yanıt
Buğra Öklen Veteriner Hekim 3 sene önce yanıtladı

Merhaba,
 
Bu konuda hala araştırmalar sürse de son dönemde kişisel olarak düşüncem kedilerin henüz ilk kızgınlığa girmeden olabildiğince erken kısırlaştırılmasıdır. Kimi kediler 4 aylık dönemde dahi kızgınlığa girebiliyorlar ve daha erken dönemde kısırlaştırmanın bir problem yaratmadığı üzerine çalışmalar var. 
 
Dişi kedilerin yumurtalıklarının alınması nedeniyle erkek kedilere nazaran daha zor geçen bir operasyon. Ancak günümüzde güvenli ve yüksek standartlarda anestezi imkanlarını uygulayan veteriner kliniklerin sayısı çoğalıyor. 
 
Ayrıca hekimlerin en sık yaptığı operasyonlardan biri de kısırlaştırma operasyonlarıdır. Bu nedenle endişelenmenize gerek yok. Dostunuzun ileri yaşlarda yaşayabileceği sağlık problemlerinden kaçınmanızda kısırlaştırmanın etkisi oldukça yüksektir. 
 
Görüşmek üzere.

Toplam 2 kişiden 2 kişiye bu cevap yardımcı oldu.

Bu cevap size yardımcı oldu mu?