HepiSorKategori: BakımKedimin 2 haftadır dışkısında problem var
Selin 2 sene önce sordu

Kedim 4,5 aylık erkek tekir. 2,5 kilo civarında. 1,5 aydır benimle ve geldiğinde iç parazit problemi vardı. İç dış parazit aşıları yapıldı. İç parazitten ötürü ishali vardı düzelir gibi oldu ama iki haftadır dışkısı ishale yakın kıvamda. Hills i/d mama ile besliyorum iki haftadır. Son bir haftadır antibiyotik kullanıyor ve sabah akşam antibiyotik iğne oluyor ama durumunda pek bir düzelme olmadı. Bu tedaviden önce dışkısında kan görmüştüm o yüzden test yapıldı. Şu aşamadan sonra ne yapmalıyım yardımcı olursanız çok sevinirim.

2 Yanıt
Buğra Öklen Veteriner Hekim 2 sene önce yanıtladı

Merhaba,
 
Kedinizin dışkısından test yapıldı mı ? Genelde bu kadar küçük kedilerde virüs ve parazit kaynaklı ishaller sıklıkla görülür. Ancak parazit tedavisine rağmen iyileşme olmaması başka bir problemi akla getirmelidir. Mama değişiminin etkisini göstermesi bir müddet devam edebilir. Ancak kedinizin dışkısında tekrar kan görürseniz vakit kaybetmeden hekiminize danışmalısınız. 
 
Genellikle sindirim ile ilgili problemlerde gerekli testler ve dışkı muayenesi takibi yapılarak bir teşhis konulur. Eğer paraziter bir durum ise bunu fark etmek nispeten daha kolay olacaktır. Virüs ve bakteri kaynaklı problemlerde iştahsızlık, halsizlik gibi ek belirtiler de görmeniz olası. Sindirim sisteminin desteklenmesi için probiyotik takviyeleri önerilebilir. Düzenli kullanımda ciddi iyileşme görülebilmekte. 
 
Ayrıca beslenme konusunda dostunuza mama dışında kesinlikle bir şey vermemelisiniz. Haftada 2-3 kutu da yaş mama verilmesini şahsen öneriyorum. İshal ile kaybedilen sıvının yerine konması önemlidir. Test sonuçlarını da bizimle paylaşırsanız daha detaylı yardımcı olabilirim.
 
Geçmiş olsun

selinu 2 sene önce yanıtladı

Dışkısından test yapıldı ve giardia teşhisi koyuldu

Buğra Öklen Veteriner Hekim 2 sene önce yanıtladı

Giardia bir paraziter enfeksiyondur. Parazit kedinin vücuduna girdikten sonra, bağırsak duvarına yerleşir, üremeye ve beslenmeye başlayarak ani bir ishale neden olur..
 
En yaygın belirtileri arasında kan ve mukus içerebilen kokulu ve yumuşak dışkı bulunur. Giardiasis’ten muzdarip olan kediler bağırsak rahatsızlığı yaşar ve ayrıca ciddi şekilde sıvı kaybı ile karşı karşıya kalabilirler. Bu noktada yaş mama ile desteklemeniz oldukça önemli. Her gün 1 paket yaş mamayı sulandırarak yedirmeniz bu sıvı kaybını kazanmada yardımcı olacaktır. 
 
Bununla birlikte hekiminiz gerekli gördüğü durumda serum desteği de önerebilir. Antibiyotik tedavisi ve yıkama önerilebilir. Bu konuda hekiminizin önerilerini takip edebilirsiniz.

Toplam 1 kişiden 1 kişiye bu cevap yardımcı oldu.

Bu cevap size yardımcı oldu mu?