HepiSorKategori: SağlıkKedimin ağzı çok kötü kokuyor
Geceninannesi 2 sene önce sordu

Kedim tekir kedi. Dişi. Yaklaşık 9 aylık. Kedimde ağız kokusu sorunumuz var. Bi kere iç parazit oldu. Enjoy mamaya besliyorum. Kısırlaştırılmadı. Ağzı çok kötü kokuyor. Diş çıkardığından beri var bu koku. Geçer dediler ama hala mevcut. Birde maçlarından kulaklarına kadar olan kısım ve kulakları ilk önce leke gibi kahverengileşti fakat şimdi her tarafı kahverengi oldu. Neden acaba ne yapmam gerek.

2 Yanıt
Buğra Öklen Veteriner Hekim 2 sene önce yanıtladı

Merhaba,
 
Öncelikle kedinizin genel sağlığı için parazit tedavilerini ve aşılarını aksatmamanızı öneririm. Ağız kokusu genellikle ağız ve diş problemleri ile bağlantılı olsa da kimi zaman parazitler ile de ilişkili olabiliyor. 9 Aylık bir kedinin 2-3 aylık periyotlar ile parazit tedavilerinin devam edilmesi sizin sağlığınız için de önemlidir. 
 
İlk olarak veteriner hekiminizin gerekli ağız muayenesini yaparak dişlerin ve diş etlerinin sağlığını kontrol etmesi gerekiyor. Daha sonrasında bir süre ağız için tedavi önerilebilir. Parazit tedavisi de yine bu dönemde tekrarlanabilir. Bahsettiğiniz kahverengi lekeleri tam olarak seçemedim. Daha detaylı bir kaç fotoğraf atabilirseniz yardımcı olabilirim. 
 
Eğer bölgesel renklenmeler görüyorsanız ve tüy dökülmesi eşlik ediyor ise bu bir beslenme kaynaklı sağlık problemi olabilir. Kediniz büyüdükçe tüy renginin ve yapısının biraz değişiklik göstermesi normal kabul edilebilir, bu konuda fotoğrafı gördükten sonra bir yorum yapabilirim.
 
Geçmiş olsun

Geceninannesi 2 sene önce yanıtladı

Buradan atamıyorum fotoğrafları yüklenmiyorlar wpden atsam

Buğra Öklen Veteriner Hekim 2 sene önce yanıtladı

Kedinizin cildinde bir yağ dengesi problemi olabilir. Eğer dış parazit tedavisi yapıldıysa parazit sebepleri gözden tekrar geçirilebilir. Bu amaçla deri kazıntısı alınarak laboratuvar incelemesi yapılabilir.
 
Ayrıca derideki yağ dengesinin bozulmasıyla akne problemi de gelişebiliyor.  Akne kıl foliküllerinin sebum ile dolmasından kaynaklanan bir problemdir. Yayılmış ve ilerlemiş olgularda bölgesel tedavi de önerilebilir. Problemli bölgenin yakından muayene edilerek sebebinin bulunması gerekiyor. 
 
Geçmiş olsun

Toplam 2 kişiden 2 kişiye bu cevap yardımcı oldu.

Bu cevap size yardımcı oldu mu?