HepiSorKategori: SağlıkKedimin ağzında enfeksiyon var
Burhan 3 sene önce sordu

Merhaba, 2014 Mayıs’ta yaklaşık 1 aylıkken sahiplendiğim dişi kedimin 2015 eylülünde bir rahatsızlığı başladı. Kedimin ağzında enfeksiyon vardı ve türlü uğraşlar antibiyotikler kortizonlar, 2018 Şubat’ına kadar böyle geçirdik. Arada bir de 2016 Kasım ayında 3 sağlıklı kedi doğumu yaptı onları da sahiplendirdik. Artık kullandığı ilaçlar da pek fayda etmiyordu ve zaten ağzına gliserin iode tarzı ilaçlar da sürdürmediğinden hatta oral yolla antibiyotik dahi vermekte epey zorlandığımızdan kesinin hırçlınlığı da işi yokuşa sürüyordu. Şubat ayında Avcılar’daki Üniversite Hastanesi’ne götürdüğümde kedimde FIV virüsü enfeksiyonu olduğunu öğrendim. Oradaki doktarların tedavi programını bi şekilde 3-4 hafta uyguladım ancak hiç zamanımın olmaması ve hastanenin bana 3 saatlik bir yola (metrobüs) mal olması sebebiyle 3. kez gidemedim hastaneye. Kedim şu an çok kötü durumda, zaten 2-3 yıldır hep acı çekiyor, tedavi edilmesi de çok zor bir kedi ki zaten hastalığının bir tedavisi yok. Sizce bir süre daha yaşaması için uğraşmaya devam mı edeyim yoksa artık ötenaziyi düşüneyim mi? 🙁 teşekkürler.

1 Yanıt
Buğra Öklen Veteriner Hekim 3 sene önce yanıtladı

Merhaba,

Kedinizin durumu gerçekten zor bir süreç. Ağız enfeksiyonlarında hindistan cevizi yağının son dönemde etkili olduğu biliniyor. Ayrıca kolloidal gümüş suyunun da tedaviye destek konusunda etki gösterdiği çalışmalar var.

 

Genellikle viral enfeksiyonlarda destekleyici tedavi öneriliyor ve virüslere karşı tedaviye yanıt almak gecikebiliyor. Genel bakımının düzenlenmesi ile durumunun iyiye gitmesi sağlanabiliyor. Önerim veteriner fakültesi hastanesinin önerdiği tedaviyi yakınınızdaki bir klinikte devam edilmesi olacak. Hekimlik mesleğimde ötenaziyi hiç bir zaman önermedim. Etik olarak da elimden geldiğince iyileşmeleri yönünde çabaladım. Umarım dostunuz bir an önce toparlayabilir.

Geçmiş olsun

Toplam 5 kişiden 5 kişiye bu cevap yardımcı oldu.

Bu cevap size yardımcı oldu mu?