HepiSorKategori: SağlıkKedimin alt çenesinde kırık var ne yapmalıyım?
Pamuk 2 sene önce sordu

Pamuğumu veteriner kontrol için götürdüğümde alt çenede kırık olduğunu söyledi ama mama yemekte sorunu yok ameliyat nasıl olur çok tereddüt ediyorum. Kedisi olan arkadaşlar yaptırma diyorlar. Yaptırmazsam İleride ne gibi sorun olur. Yaptırırsam ne kadar sürede iyileşir.oğluma hiç kıyamıyorum canı yanar diye çok korkuyorum. Ameliyat hakkında bilgilendirme yapabilir misiniz Çok teşekkürler

1 Yanıt
Buğra Öklen Veteriner Hekim 2 sene önce yanıtladı

Merhaba,
 
Kırığın durumunu ve röntgenini görmeden bir yorum yapmamız doğru olmaz. Ancak genel olarak süreci özetlemem gerekirse;
 
Bu tarz travma kırıklarında kırığın bölgesi ve iyileşme ihtimali göz önüne alınarak değerlendirilir. Sadece beslenebiliyor olması bölgede oluşacak enfeksiyon ve yanlış kaynama durumunda oluşacak problemlerin olmayacağını göstermez. Bu nedenle operasyon gerekliyse ileride yaşanacak daha ciddi problemlerin önüne de geçecektir. 
 
Bu tarz kırıklarda kırık uçlarının birleştirilmesi ve sabitlenmesi sağlanır. Operasyon ciddi bir işlemdir ve genel anestezi altında yapılır. Öncesinde kedinizin genel sağlık durumu değerlendirilecek ve kan tahlili istenecektir. Bu süreç kedinizin operasyonunun iyi geçmesi adına önemlidir. Sonrasında da sizin beslenme ve genel bakımı hakkında dikkatli olmanız gereken iyileşme süreci başlayacaktır. 
 
Çene ekleminde gelişecek bir kireçlenme ileri yaşlarda çok ciddi problemlere ve beslenememesine sebep olabilir. Bu nedenle canı yanar olarak yaklaşmayıp dostunuz için en iyisini takip etmenizi öneriyorum.
 
Geçmiş olsun

Pamuk 2 sene önce yanıtladı

Tesekkur ederim

Toplam 0 kişiden 0 kişiye bu cevap yardımcı oldu.

Bu cevap size yardımcı oldu mu?