HepiSorKategori: BeslenmeKedimin arka bacak ve kuyruğundaki tüyler döküldü
Gizem 2 sene önce sordu

Bebeklikten beri evde baktığımız sokaktan aldığım 4 yaşında, 5 kilo dişi kedim 3aydir arka bacak ve kuyruklarında tüyler döküldü geçen sene de aynı şekilde dökülüp yeniden çıkmıştı ama bu seferki daha uzun sürdü. Tavuk yemesine bağlamıştık ama 3aydir hiç yemelerine rağmen hiç çıkmadı. Evdeki diğer 2kedimde öyle bir sıkıntı yok. Sadece yaş mama yiyiyor(felix) kuru mamaya bir türlü alışmıyor.Neden olabilir acaba nasil tedavi edebilirim?

1 Yanıt
Buğra Öklen Veteriner Hekim 2 sene önce yanıtladı

Merhaba,
 
Öncelikle kedilerin ihtiyacı olan besinlerin oransal ve içerik olarak karşılığı yaş mama ile sağlanamamaktadır. Yaş mamalar %80-90 oranında su içerir ve daha lezzetli olmasının sebebi de bu yüzdendir. Dolayısıyla kedinizin kuru mamaya geçmesi yaşayacağı sağlık problemleri açısından son derece önemlidir. Bununla birlikte çiğ beslenmeyi de deneyebilirsiniz ancak bu konuda bir veteriner hekim ile görüşerek beslenme düzenlenmesinden önce gerekli tedavisini gerçekleştirmelisiniz. 
 
Kedinize verdiğiniz ev yemekleri de yine içerik olarak yetersiz ve dengesiz kalacaktır. Kedilerin dışarıdan almaları gereken vitamin, mineral ve amino asitler vardır .Bunları yaş mama ve ev yemeği ile sağlamanız mümkün olmayacaktır. Bu nedenle kuru mamaya et suyu gibi aroma verici içerikler katarak kuru mamaya geçişini sağlayabilirsiniz. Genellikle yedikleri yiyeceklerin kıvamı kediler için önemlidir. Doğrudan sert bir yiyeceğe geçmek istememesi de normaldir. Ancak sabrederek bu durumu aşabilirsiniz. 
 
Dolayısıyla tüy dökülmesi sorununuz aslında daha ciddi problemlerin bir habercisidir. Karaciğer ve böbrek değerlerinin bakılmasını şiddetle öneriyorum.
 
Geçmiş olsun

Toplam 0 kişiden 0 kişiye bu cevap yardımcı oldu.

Bu cevap size yardımcı oldu mu?