HepiSorKategori: SağlıkKedimin ayağının altında morluklar oluştu
Mervetuncer 2 sene önce sordu

İyi aksamlar kedimin ayaginin altinda morluk yada siyah leke gibi birşey var topallmaya basladi birazck bana onereceginz bir merhem veya birsey var mi yoksa veterinere mi götürüp göstereyim

4 Yanıt
Buğra Öklen Veteriner Hekim 2 sene önce yanıtladı

Merhaba,
 
Kedinizde gözlemlediğiniz problemin fotoğrafını bize iletebilirseniz yardımcı olabiliriz.
 
Geçmiş olsun

Mervetuncer 2 sene önce yanıtladı

Kedimin topallamasi gecti

Mervetuncer 2 sene önce yanıtladı

Ama yine topllaiyir ayagi sogukta kaldigindan tutulmis olabilirmi yoksa baska bir nedeni mi var

Buğra Öklen Veteriner Hekim 2 sene önce yanıtladı

İlettiğiniz fotoğraftaki lekeler normal kabul edilebilir. Ancak topallığın altında yatan sebebin bulunması gerekiyor. 
 
Eğer pati altında yaralanma, yüzülme gibi zarar veren bir durum varsa onun değerlendirilmesi gerekir. Kediniz bir problem yaşadığında yalamayı da deneyecektir. Bu aynı zamanda ağrısı olduğuna da işaret edebilir. Patide şişkinlik, kanama, aşırı yalama, dokunulduğunda tepki vermesi gibi belirtilere dikkat etmelisiniz. 
 
Bazen patilere batan yabancı cisimler de gözden kaçabiliyor. Yada sıcak bir zemindde patisini yakmış da olabilir. Tırnak bakımı ile de bağlantılı görülüyor olabilir. Daha detaylı bilgi verebilirseniz yardımcı olabiliriz.
 
Geçmiş olsun

Mervetuncer 2 sene önce yanıtladı

O morluk gibi seyi lleyince tepki vermiyir ve yalamiyir nirmal yalıyor sadece ayagini temizlemek icin tirnak bakimi dediginz nedir kedimin tirnaklari esim kesiyir ama dikkatli bir şekilde ve dikkat ederek

Buğra Öklen Veteriner Hekim 2 sene önce yanıtladı

Uzun süredir bir gelişme görmememiz nedeniyle topallığın sebebinin detaylı bir muayene sonrası bulunması gerekiyor. Bu şekilde tekrarlayan topallık vakalarında yakından muayene edilmeli ve gerektiği durumda röntgen çekilerek destek alınmalıdır. 
 
Tırnak bakımı konusunda ise tırnakları tek tek kontrol ederek büyümelerini ve patiye batmamış olmaları önemlidir. Ayrıca bazı takılma durumlarında kırıklar görülebilir. Bu yönden detaylı bakabilirsiniz.

Mervetuncer 2 sene önce yanıtladı

Hocam dediğiniz gibi bir şey olabilir yada baska bir durumda ve kedim biraz daha fazla topallamaya basladi ve ayağının üstüne basamiyir.Veterinerle konustum incinmistir dedi(bizm kedi hareketli kipirdak bir kedi ve koltuklarin uatuden halinin ustine ve yatak odasindaki yatağın üzerinden atlatip zipliyirdu belki ozamn incinip burkulmus olabilir)veteriner gizetleyip takip edin gecmezse getirirsiniz deyip bir krem onerdi hem kremden alip onu kullancam hemde veterinere götürecegim

Buğra Öklen Veteriner Hekim 2 sene önce yanıtladı

Krem o bölgedeki problemin iyileşmesini hızlandırabilir. Siz de kediniz izin verdiği ölçüde buz kompres yapmayı deneyebilirsiniz. Eğer problem diz kapağı veya kalçadan kaynaklanıyorsa iyileşme görmemeniz olasıdır.
 
Geçmiş olsun

Toplam 0 kişiden 0 kişiye bu cevap yardımcı oldu.

Bu cevap size yardımcı oldu mu?