HepiSorKategori: SağlıkKedimin boğazının bir taraftında kitle var
Profile photo ofgmzyvz07gmzyvz07 2 sene önce sordu

Merhaba. Benim 6 aylık erkek tekir bir kedim var. Bogazının sağ tarafında bezelye büyüklügünde bir sey var. Dısarıdan bakınca hic bir sekilde belli olmuyor. Dokununca oynuyor o şey. Kedimde istahsizlik ya da hareketsizlik yok. Her seyi normal. Benim kedimde olan sisligin aynısı kuzenimin kucuk tekir kedisinde ve arkadasimin 3 yasindaki kedisinde de var. Dokununca tepki vermiyorlar agri hissetmiyorlar gozlemlerimize gore. Bir araştırmada insanlarda olan adem elması gibi seyin kedilerde de olabileceğini söylemis bir veteriner. Boyle bir sey olabilir mi?

2 Yanıt
Buğra Öklen Veteriner Hekim 2 sene önce yanıtladı

Merhaba,
 
Öncelikle uzun tüylü kedilerde bazen tüylerdeki düğümler nedeniyle şişlik farkedilebiliyor öncelikle şişliğin içeride olduğuna emin olmanızı öneriyorum. Bununla birlikte kitlenin yüzeye yakın mı yoksa derinde mi olduğunun bilinmesi gerekiyor. Özellikle bazen büyümüş lenf bezleri bu şekilde farkedilebiliyor. 
 
Tavsiyem veteriner hekiminizin değerlendirmesi olacaktır. Gerekli görülürse içeriğine bakılması önerilebilir veya biyopsi yapılması gerekebilir. Zararsız bir kitle dahi olsa bunu kesinleştirmeniz içinizi rahatlatacaktır. Ayrıca sonrasında takibinin yapılması için elinizde sonuç olması önemlidir. 
 
Geçmiş olsun

Profile photo ofgmzyvz07gmzyvz07 2 sene önce yanıtladı

Şişligin iceride olduguna eminim. Veterinere gösterdim ve boğazı sismistir dedi antibiyotik verdi duzenli olarak dediği gibi kullandım ama bir duzelme olmadı sislikte. Kedime bosu bosuna antibiyotik yüklemiş oldum. Karma aşı yaptırmaya götürdüğümde baska bir veterinere tekrar sordum bogazindakini. Bir kac soru sordu ama üstünde durmadı durumun. Bir sey de söylemedi. Tekrar baska bir veterinere sorarım. Umarim bu sefer net bir sonuc alırım. Tesekkur ederim. 🙂

Buğra Öklen Veteriner Hekim 2 sene önce yanıtladı

Kitlenin karakteri ve yapısının belirlenmesinde ultrason muayenesi ve gerekli görülmesi durumunda röntgen çekilebilir. Bununla birlikte büyümesini takip etmeniz önemli. Eğer farkedilir bir büyüme gözlemlerseniz vakit kaybetmeden gerekli muayenelerini yaptırmalısınız. 
 
Kitlenin karakteri için biyopsi seçeneği de hekiminizin izleyeceği yola göre gerekebilir. Yakınınızdaki veteriner fakültesi hastanelerine ulaşarak uzman veteriner hekimlerin değerlendirmesini sağlayabilirsiniz.
 
Geçmiş olsun

Toplam 7 kişiden 2 kişiye bu cevap yardımcı oldu.

Bu cevap size yardımcı oldu mu?