HepiSorKategori: Sağlıkkedimin çenesinde sürekli kızarık yara gibi birşey çıkıyor
Damla 3 sene önce sordu

kedimin çenesinde sürekli kızarık yara gibi birşeyler çıkıyor veterinere götürdük mantar değilmiş çok temizliğine düşkün sürekli yalanıyor ondan kaynaklı olabilir mi ve vücudunda zaman zaman sivilceye benzer birşeyler çıkıyor bunun için ne yapmam gerek tavsiye verebilir misiniz

1 Yanıt
Buğra Öklen Veteriner Hekim 3 sene önce yanıtladı

Merhaba,
Kedinizde beslenme kaynaklı bir alerji şekilleniyor olabilir. Son dönemde bir mama değişikliği yaptıysanız ve vücudun geri kalan kısmında da gözlemliyorsanız beslenmesini gözden geçirmelisiniz. Bununla birlikte bazı kedilerde akne oluşumu gözlemliyoruz. 
 
Kedilerde akne özellikle çene altı ve dudak çevresinde gözlenebilir. Kıl foliküllerinin sebum ile dolmasından kaynaklanan bir problemdir. Akne problemi tekrarlayan ve tedavisi uzun sürebilen bir durumdur. Eğer tüy dökülmesi, akıntı, ağrı gibi belirtiler gözlemliyorsanız ciddi bir seviyeye gelmiş olabilir. 
 
Parazit tedavilerinin düzenli takip edilmesinin yanında kedinizin bağışıklığının zayıfladığı durumlarda veya bakım ile ilgili eksikliklerden köken alabilir. Veteriner hekime görünmeniz ve muayenenin ardından altında yatan sebebin bulunması ile gereken tedavi yapılmalıdır. 

 
Geçmiş olsun.

Toplam 0 kişiden 0 kişiye bu cevap yardımcı oldu.

Bu cevap size yardımcı oldu mu?