HepiSorKategori: SağlıkKedimin çenesinin altında akneler var
Sanaz 2 sene önce sordu

Merhabalar. Kedim chincilla-tekir kırması ve 5 yasında. 2 ay kadar önce çenesinin altında siyah pullanmalar vardı kedi aknesi olduğunu söylediler sirkeli pamukla sildim ve bir süre sonra gecti. bu sabah bunu farkedip cok panikledim. Siyah pullanmalar da tekrar baslamıs. Onun dışında hiç bir sikayeti yok.

1 Yanıt
Buğra Öklen Veteriner Hekim 2 sene önce yanıtladı

Merhaba,

Kedinizde beslenme kaynaklı bir alerji şekilleniyor olabilir. Son dönemde bir mama değişikliği yaptıysanız ve vücudun geri kalan kısmında da gözlemliyorsanız beslenmesini gözden geçirmelisiniz. Bununla birlikte bazı kedilerde genetik olarak akne oluşumu gözlemliyoruz. 
 
Kedilerde akne özellikle çene altı ve dudak çevresinde gözlenebilir. Kıl foliküllerinin sebum ile dolmasından kaynaklanan bir problemdir. Akne problemi tekrarlayan ve tedavisi uzun sürebilen bir durumdur. Eğer tüy dökülmesi, akıntı, ağrı gibi belirtiler gözlemliyorsanız ciddi bir seviyeye gelmiş olabilir. 
 
Parazit tedavilerinin düzenli takip edilmesinin yanında kedinizin bağışıklığının zayıfladığı durumlarda veya bakım ile ilgili eksikliklerden köken alabilir. Veteriner hekime görünmeniz ve muayenenin ardından altında yatan sebebin bulunması ile gereken tedavi yapılmalıdır. 

 
Geçmiş olsun.

Toplam 0 kişiden 0 kişiye bu cevap yardımcı oldu.

Bu cevap size yardımcı oldu mu?