HepiSorKategori: SağlıkKedimin corona testinde aralık 4 çıktı ne anlama geliyor?
MissClouseau 2 sene önce sordu

2 yaşından büyük, kısırlaştırılmadığını sandığımız, aşısız (sadece iç-dış parazit yapılıyor) sokakta büyüyen kedi. Ocak ayında yüksek ateş, yüksek bilirubin seviyesiyle bir hafta antibiyotik tedavisi görüp iyileşti. Ondan bir sene önce renksiz burun akıntısı ve hapşuruğu vardı, kendi kendine iyileşti. Ocak’ta sahiplendim şu an durumunda diş etinde çekilme ve hafif yüksek karaciğer değerleri hariç bir problem yok. Coronavirus testi pozitif çıktı. ImmunoComb testi de yapıldı, 1-6 arasında olan çizelgede sonuç 4 çıktı. Bu tam olarak ne demektir? Bu test ne kadar güvenilir bir testtir? Kedinin karma ve kuduz aşısı olmasında bir sakınca var mıdır?

1 Yanıt
Buğra Öklen Veteriner Hekim 2 sene önce yanıtladı

Merhaba,
 
Corona virus ise taşıyıcı olarak özellikle sokak kedilerinde çok yüksek oranda bulunur. Yani standart bir kedide de bulunma ihtimali oldukça yüksektir. Corona teşhisinde genel muayene bulgularının yanı sıra kan değerleri de önemlidir. Bu değerlerden sizin de elinizde sonucu olan Albumin ve Globulin oranı yardımcı olabilir. Ancak kesin tanı için RT-PCR bakılması gereklidir. 

Testler konusunda da genel bilgi vermem gerekirse, sık kullanılan hızlı test kitleri karar vermede kolaylık sağlasa da klinik açıdan %100 kesin tanı konulmasında dayanak olmayacaktır. Hızlı test kitleri negatif sonuçta güvenilir sonuç verirken, pozitifte yaklaşık %70 oranında doğru sonuç verirler. Prosedür olarak hızlı kitinde pozitif görüldüğünde kesinleştirmek için PCR testi bakılması önerilir. Negatif ise teste güvenilebilir. Ancak yaptırmış olduğunuz comb testinin güvenirliğinin daha yüksek olduğunu söyleyebilirim. Bu skalaya göre görünen 4 değeri ise daha önceden corona bulunduğunu veya mevcut durumda corona virüsün aktif olduğunu da gösterebilir. Doğrudan korkulacak bir durum olmadığını düşünüyorum.
 
Eğer virüs varsa kediniz geri kalan hayatı boyunca coronavirüs taşıyıcısı olacaktır. Bahsettiğim gibi oldukça yüksek oranda kedilerde karşılaşılan bir durum. Kontrol altında tutulduğu sürece bir sorun yaratmayacaktır. Bağışıklığı güçlendirmek virüsün tekrar aktif hale gelmesini önleyecektir. Virüs vücuttan hiç bir zaman tamamen atılmaz ancak belirli bir yaştan sonra bağışıklık sisteminin güçlenmesi ile daha düşük bir risk taşır. Aşılama da bu noktada kedinizin bağışıklığını sağlamasında destekleyici rol oynayacaktır. Aşılama öncesi hekiminize bu konuda bir bilgi vermeniz, gerekli bağışıklık desteğini sürdürmeniz aşılar için bir risk yaratmayacaktır.
 

Kedinizin bağışıklığını lysine, koenzim q10 , vitamin ve probiyotik destekleri ile güçlü tutmasına yardımcı olabilirsiniz. Ayrıca stresten uzak, dengeli bir beslenme sunmanız etkili olacaktır. Genç hayvanlar için risk daha fazla olduğu için özellikle dikkat etmenizi öneriyorum.
 
Detaylı bilgi için içeriğimize göz atabilirsiniz
https://hepipet.com/kedilerde-fip-hastaligi/
 
Geçmiş olsun

Toplam 1 kişiden 1 kişiye bu cevap yardımcı oldu.

Bu cevap size yardımcı oldu mu?