HepiSorKategori: SağlıkKedimin derisinde yara var , ne kadar sürede geçer?
oktysahn29 3 sene önce sordu

merhabalar kedimin derisinde yara var neden kaynaklı olduğunu veteriner de çözemedi. sizce neden kaynaklı olabilir ? ve ne kadar sürede geçer ? çünkü boyunluğundan çok rahatsız. bir an önce çıkarmak istiyorum

2 Yanıt
Buğra Öklen Veteriner Hekim 3 sene önce yanıtladı

Merhaba,

Bu tarz yaralarda bölgeden bir örnek alınarak laboratuvara gönderilebiliyor. Özellikle bakteri kaynaklı enfeksiyonlarda uygun antibiyotiğin de kullanılması için değerlendirilebilir. İyileşme sürecinde yaranın sebebinin bilinmesi gerekiyor. Bir diğer taraftan kan tahlillerine göz atılmalı ve diyabet riskinin de incelenmesini öneririm. İyileşmeyen uzun süreli yaralarda yara bölgesi dışında altta yatan sebepler de önem kazanıyor. Parazit konusunda da yine yara iyileşmesine etki eden türlerin gözden geçirilmesi önemli bir nokta.

Yara için kedinize uygulanan tedaviyi bize iletebilirseniz o konuda değerlendirmede ve bilgilendirmede destek olabiliriz.

Geçmiş olsun

oktysahn29 3 sene önce yanıtladı

çok ama çok teşekkür ederim. ben bu kediyi yaralı buldum. bulduğumda yarası kabukluydu ve intihaplıydı. veterinere götürdüm. kabukları kaldırıp temizledi ve antibiyotik verdi. ben de her gün batikon ve yara merhemi ile pansuman yaptım. yara 10 gün içinde küçüldü ama yine intihaplandı ve süreç başa sardı. merak ettiğim böyle bir yaranın iyileşmesi herhangi bir hastalığı olmayan kedilerde ne kadar sürede kapanır ? bugün 17.gün çünkü yaranın iyileşmesinde ilerleme var ama hala kapanmadı.

Buğra Öklen Veteriner Hekim 3 sene önce yanıtladı

Yaranın bulunduğu bölgenin de durumuna bağlı olarak süreç uzayabiliyor. Ancak bu süreçte yaranın temiz tutulması ve olabildiğince korunması önemli. Batikonu yaranın üzerine sürmenizi önermiyorum. Doku yıkımına sebep olacağı için iyileşmeyi geciktirecektir. Sadece yara çevresine sürmelisiniz. 
 
Eğer bu şekilde devam ettiğinizde bir iyileşme görmezseniz bahsettiğim paraziter durumlar veya diyabet gibi ihtimalleri göz önüne alabiliriz. 

Toplam 8 kişiden 6 kişiye bu cevap yardımcı oldu.

Bu cevap size yardımcı oldu mu?