HepiSorKategori: SağlıkKedimin dilinde siyahlıklar var
Esin 2 sene önce sordu

Bir hafta önce yolda bulduğum, sokağa terk edilmiş, norveç orman kedisi melezinin dilinde, esnerken siyahlık fatkettim. Aynı anda hem ağzını açıp hem de fotoğraf çekemiyorum ama neredeyse aynısını internette buldum. Bir çok hastalığın belirtisi olabilir yazıyor internette. Bulduğumda ağzından ya da burnundan su akıyordu ama ikinci gün durdu bu. Bunun dışında gayet sağlıklı görünüyor. Veteriner ücretleri çok yüksek geliyor bana. Ama ya internette okuduğum toksoplazma paraziti gibi ciddi bir durum varsa! Ne yapmalıyım, evde tedavi ve tedbir yöntemleri nelerdir.

Attachments
1 Yanıt
Buğra Öklen Veteriner Hekim 2 sene önce yanıtladı

Merhaba,
 
Bahsettiğiniz gibi toksoplazma hastalığında görülen belirtilerden biri de dildeki siyahlıklardır. Bu durumda kedinizin parazit tedavilerini yaptırmalı ayrıca kendiniz için de toksoplazma testi yaptırmalısınız. 
 
Olası gebelikte düşüğe sebep olabileceği gibi testi yaptırmanız öğrenmeniz açısından da önemlidir. Bu parazit sadece kediler ile değil çıplak el ile ete dokunarak da geçebilir. Dolayısıyla gerekli tedaviyi ve testleri yaptırdıktan sonra korkmanıza gerek kalmayacaktır.
 
Geçmiş olsun

Toplam 3 kişiden 3 kişiye bu cevap yardımcı oldu.

Bu cevap size yardımcı oldu mu?