HepiSorKategori: BakımKedimin göz ve kulağı arasındaki tüyler çıkmadı
Profile photo ofeeylulcicek95eeylulcicek95 2 sene önce sordu

merhaba. 3 yaşlarında british shorthair (dişi ve kısır) bir kedim var. yazın tıraşından sonra kulakları ile gözleri arasındaki tüyler asla eskisi gibi çıkmadı. neredeyse kel. kulağında kahverengi kirler var ama sıvı değil ya da kokmuyor. royal canin kullanmaya başladığımızdan beri de ağzında çok da kötü olmayan ama yeni bir koku oluştu. iç parazit hapını tam olarak yutturamamıştım 1 ay önce de. dış parazit zamanı da yeni yeni geldi ama kulağında kulak uyuzu olabilir mi? derisinde bazen kepeğe benzer beyaz şeyler oluyor ama çok az, çok sık taramama bağlamıştım. taranmayı çok sevdiği için günde 2 kez tarıyorum. teşekkürler şimdiden

Attachments
1 Yanıt
Buğra Öklen Veteriner Hekim 2 sene önce yanıtladı

Merhaba,
 
Kedilerin göz ile kulak arasında bahsettiğiniz bölgede tüylerin seyrek olması normaldir. Tıraş sonrasında tüylerin katman yapısının da bozulduğu biliniyor. Bu yüzden kedilerde zorunlu olmadıkça tıraşı önermiyorum. 
 
Kulağındaki kirler ise normal olarak değerlendirilmez. Sağlıklı bir kedinin kulaklarının temiz ve kokusuz olması beklenir. Bu konuda veteriner hekiminizin muayene etmesini öneriyorum. 
 
Parazit tedavilerini ise aksatmamanız önemli. Kulakta dış parazitler yerleşebilir. İç parazit hapı dış parazitlere etkili değildir. Bu yüzden muayene sonrasında daha net bilgi verilebilir. Kulaktaki her problem uyuza işaret etmeyecektir. 
 
Derisindeki kepek ise beslenme kaynaklı bir problem olabilir. Eğer beslenmesini düzenledikten ve ihtiyaç duyması halinde çinko, b vitamini gibi ek takviyeleri kullandıktan sonra iyileşme gözlemlemiyorsanız derisinin muayenesi de gerekli olacaktır. Ağızda bahsettiğiniz koku muhtemelen mamanın aroması ile ilgilidir. Eğer dişlerinde bir çürüme, diş etlerinde kızarma görmüyorsanız takip etmeniz yeterli olacaktır.
 
Geçmiş olsun

Profile photo ofeeylulcicek95eeylulcicek95 2 sene önce yanıtladı

teşekkür ederimm

Toplam 4 kişiden 3 kişiye bu cevap yardımcı oldu.

Bu cevap size yardımcı oldu mu?