HepiSorKategori: SağlıkKedimin gözünde çapaklanma
Duygu 3 sene önce sordu

Merhaba 🙂 yaklaşık 10-11 aylık gibi bir sarman kedim var. Onu sahiplendiğimiz günden beri gözlerinde her gün uyandığında çapak olurdu ama normal diye düşünürdüm. İnternette olmaması gerektiğine dair yazılar okudum ve çok aklıma takıldı acaba normal mi yoksa bi sorun mu olduğunu gösteriyor çapaklanma? Şimdiden çok teşekkür ederim vereceğiniz bilgiler için:)

1 Yanıt
Asena Sevil Veteriner Hekim 3 sene önce yanıtladı

Merhaba, 
 
Kedilerin gözlerinde zaman zaman az miktarda göz yaşı akıntısı ve çapaklanma görülebilir. Bunu mevsimsel alerjiler, toz ve çeşitli dış etkenlere bağlı olarak gözün oluşturduğu bir savunma mekanizması olarak da düşünebilirsiniz. Özellikle basık suratlı kedi ırkları olan iran, himalayan, exotic shorthair vb. ırklarda göz yaşı kanallarının anatomik yapısı nedeniyle yaygın olarak görülebilir. 
 
Ancak sarman kedinizde her gün bu durumla karşılaşmanız ve bunun göz kapaklarının yapışmasına sebep olacak miktarlara ulaşması önemli bir sağlık probleminin belirtisi olabilir. Bazı göz enfeksiyonları, üst solunum yolu enfeksiyonları, virüs kaynaklı sistemik enfeksiyonlar, göz kapağı enfeksiyonları ve göz kuruması gibi durumlar bir veteriner hekimin muayene sonrası tedavisini gerektirir. Bunun yanında düzenli göz temizliğini kedi ve köpekler için özel üretilmiş asit borik içeren göz temizleme solüsyonları ile yapabilirsiniz. Çapaklanmanın artması veya temizlemenize rağmen devam etmesi durumunda bir veteriner hekimin görmesini tavsiye ederim.
 
Geçmiş olsun 🙂

Toplam 1 kişiden 0 kişiye bu cevap yardımcı oldu.

Bu cevap size yardımcı oldu mu?