HepiSorKategori: BakımKedimin idrarında pembelik gözlemliyorum ne yapmalıyım?
aslı 2 sene önce sordu

merhaba,

1,5 aylık scottish fold cinsi dişi kedimin idrarında 3-4 gündür pembelik gözlemliyorum. veteriner bir bir tamamlayıcı gıda verdi ancak geçmedi. pembelik olduğunda kızgınlıktaydı şu an düzeldi. bununla ilgisi var mıdır, başka veterinere de götürmeli miyim, ne önerirsiniz?

teşekkürler,

Attachments
1 Yanıt
Buğra Öklen Veteriner Hekim 2 sene önce yanıtladı

Merhaba,
 
İdrarda görülen kan bir çok sebebe bağlı oluşabilir. Bazı durumlarda penis çevresindeki akıntılar olabilse de genellikle idrar yollarındaki bir probleme işaret eder. Kızgınlık ile doğrudan bağlantı olabileceğini düşünmüyorum ancak büyüyen prostat nedeniyle görülen kanamalarda kızgınlığın da tetikleyebileceği biliniyor.
 
İdrar yolu enfeksiyonları hakkında kısaca bilgi vermem gerekirse; bu bölgedeki problemler maalesef belirti verdiği dönemde ilerlemiş olabildiği için tedavinin de uzun soluklu takip edilmesi gerekiyor.
Genel olarak idrar yolu enfeksiyonlarına ve tıkanıklıklarda önerilen çözüm, semptomların tedavi edilmesinin yanında sıvı alımının ve atımının arttırılmasıdır. Bölgedeki enfeksiyon bir taraftan antibiyotik ve ek takviyeler ile tedavi edilmeye başlanırken diğer taraftan uygun beslenme düzeni ile sürecin kısaltılması amaçlanır. Antibiyotik tedavisinde temel amaç bölgedeki problemi giderirken yeni enfeksiyonların oluşumunu önlemektir. Hekiminizin önerilerini ve tedavilerini tam anlamıyla takip etmenizi öneriyorum.
 
Sizin de bahsettiğiniz bitkisel takviyeler etki sağlayabiliyor ancak bir anda hızlı bir çözüm sunmak yukarıda saydığım nedenlerden dolayı gerçekleşemeyebiliyor.

Eğer taş bulgusu da varsa idrarın pH’sının istenen düzeye gelmesiyle taş oluşumunun da önüne geçilebilir. Bu amaçla uygun beslenme ve takviyeler sağlanmalıdır. Eğer taş bulunuyor ise beslenme konusunda reçeteli mama olarak adlandırdığımız sadece veteriner kliniklerinde bulunan ve tedaviye destek amaçlı kullanılan mamalar önerilebilir.
 
Standart mamalar ile bu tarz mamaların sağladığı desteği sağlamanız mümkün olmayacaktır. Farklı markaların idrar yolları problemlerine özel mamalarını kıyaslayabilirsiniz. Ancak içeriğin düzenlenmiş olması gerektiğinden yine bu segmentteki mamaları değerlendirmeniz gerekecektir..

Kedinizin belirlenen tedavisinin yanı sıra bolca su içmesini öneriyorum. Özellikle üriner yaş mamaları kullanabilirsiniz. Ayrıca yaş mamaları kedinizin içeceği son noktaya kadar sulandırmanızı öneririm. 

Geçmiş olsun
 

Toplam 0 kişiden 0 kişiye bu cevap yardımcı oldu.

Bu cevap size yardımcı oldu mu?