HepiSorKategori: BakımKedimin karaciğerlerinde bir problem olduğunu farkettik. Ne yapmalıyız?
MissClouseau 2 sene önce sordu

Merhaba, 1,5 senedir ilgilendiğim tekir, dişi, aşısız, kısırlaştırılmamış sokak kedisi 3-4 gündür yemek yemeyip aşırı az su içince veterinere götürdüm. Yaşını bilmiyoruz ama 3-8 arası diye tahmin ediyoruz. Temel kan ve elle muayenede hemoglobin’i biraz yüksek, ateşi 40, bademciklerde şişme, dişlerde taş çıktı. Kedi sık sık dudaklarını yalıyor, halsiz, kendini temizlemiyor ama hala sevecen ve uysal. Doktor gözde ve kanında biraz sarılık gördü. Şu ana kadar bildiklerimiz bu kadar. Altı ay kadar önce yine bir 3-4 gün yemek yememişti ama onda daha az halsizdi. Kendi kendine iyileşti.

Sarılık gerçekten var mı, problem karaciğerde mi, böbrekler nasıl ve daha fazlası test istedi ama bütçem hepsini bu hafta kaldırmıyor. Riske gireceğimin farkındayım ama mecbur. Hangi hastalık daha olasıdır? Hangi test ve tedavi daha önceliklidir istatiksel olarak? Sadece grip olması mümkün mü yoksa mutlaka karaciğer ya da böbrekte problem var mıdır şu tabloda? Kedi şu an klinikte serum alıyor.

1 Yanıt
Buğra Öklen Veteriner Hekim 2 sene önce yanıtladı

Merhaba,
 
Öncelikle komplike bir durum ile karşı karşıya kalmışsınız. Bu konuda aslında belirleyici etken kedinizin sağlığının hangi açıdan daha çok etkilendiği olacaktır. Sürekli yalanması diş enfeksiyonlarına bağlı olabileceği gibi karaciğer problemlerine de bağlı olabilir. 
 
Karaciğer tarafında bir yağlanma görülüyor olabilir. Kaynağı tam olarak bilinmemekle birlikte genellikle iştahsızlık, aşırı salya, kusma, halsizlik, sarılık, kilo kaybı gibi genel belirtiler ile ortaya çıkar. Tam kan testi ve karaciğer enzim değerlerinin incelenmesi teşhis için önemlidir. Tedavi edilmediği takdirde ölüme sebebiyet verebilir. Erken aşamada yakalandığında kolayca tedavi edilebilir bu yüzden belirtileri atlamamak önemlidir. 
 
Karaciğer kendini yenileme yeteneği olan bir organ olduğu için özellikle erken dönemde başlanan tedaviler ile geri dönüşüm sağlanmaktadır. Özellikle 24 saatten uzun süren açlık ve iştahsızlık durumlarında oldukça sık görülen problemlerden biridir. Bahsettiğiniz iştahsız olduğu dönemde bu problem gelişmiş olabilir. Özellikle kedilerde karaciğer yağlanması çok hızlı gelişir. Bahsettiğiniz gibi 3-4 gün bu anlamda uzun bir süredir.
 
Böbrek konusunda ise idrar pH’sının değerlendirilmesi ve idrar alışkanlıklarını gözlemlemeniz ilk aşamada faydalı bilgiler sunabilir. Bu konuda yapılmalı yada yapılmamalı gibi bir öneri vermem etik olarak doğru olmaz. Hastayı bire bir muayene eden bir hekimin önerileri daha değerli olacaktır. Ancak ilk aşamada karaciğeri detaylıca değerlendirilmesi çok önemli.
 
Geçmiş olsun 
 
 

MissClouseau 2 sene önce yanıtladı

Bu cevabı çok geç gördüm kusura bakmayın. Şu anda da yararlı bilgiler. Çok teşekkürler.

Toplam 2 kişiden 2 kişiye bu cevap yardımcı oldu.

Bu cevap size yardımcı oldu mu?