HepiSorKategori: SağlıkKedimin karnı şişmeye başladı
Profile photo ofblackq3451Reggio Emilia 3 sene önce sordu

Herkese merhaba,Kedim üzüm 2.5 yaşında 2 yıldır ben bakıyorum. 5 gün önce halsizlik yüzünden veterinere götürdüm doktor vücudunun çok susuz kaldığını ve serum verilmesi gerektiğini söyledi. Serum verildikten sonra karnı şişti ve biyokimya testi yapıldı ve normalin çok üstünde enfeksiyon olduğunu söyledi. 5 gün boyunca serum verildi ve karnı daha çok şişmeye başladı ve fip testi yaptırdık malesef pozitif çıktı..İshali yok,kanlı idrarı yok,Gözlerde ve burnunda akıntısı yok, Diş etlerinde sarılık yok,Herhangi bir iştahsızlığı yok su içiyor yaş mama veriyorum yiyor bazende sulandırıp veriyorum mamayı. Sadece karında şişlik ve halsizlik var.Neler yapabilirim yardımcı olabilir misiniz.

Profile photo ofblackq3451blackq3451 3 sene önce yanıtladı

https://i.hizliresim.com/0zgXV9.jpg

https://i.hizliresim.com/ODNb2Q.jpg

Bunlarda yapılan testlerin sonuçları, Konuya eklemeyi unutmuşum.

1 Yanıt
Buğra Öklen Veteriner Hekim 3 sene önce yanıtladı

Merhaba,
 
Öncelikle geçmiş olsun. Fip pozitif olması virüsün hastalık yapması anlamına gelmiyor. Corona virüs olarak adlandırılan virüs mutasyona uğrayarak fip tablosuna yol açar. Karın şişliğinin sebebi ve içeriğinin belirlenmesi önemlidir Ancak bahsettiğiniz gibi iştahsızlık erken aşamasında görülebilir. Bu dönemde olabildiğince destekleyici tedavi sağlanmalıdır. 
 
Bağışıklığın güçlendirilmesi ve desteklenmesi mutasyona uğramamış olması durumunda fip’e dönüşümünü engelleyebilir. Viral hastalıklarda tedavinin yanında ek olarak interferon , koenzim q10 ve lysine takviyeleri ile sonuç alınabiliyor.
 
Geçmiş olsun.

Toplam 2 kişiden 1 kişiye bu cevap yardımcı oldu.

Bu cevap size yardımcı oldu mu?