HepiSorKategori: SağlıkKedimin karnında kitle var
Misafir 2 sene önce sordu

Merhaba, 8 aylık dişi kısırlaştırılmamış kedimin karnının alt tarafında yaklaşık ceviz büyüklüğünde bir kitle hissettim. 2 gün önce daha sertti şu an daha yumuşak sanki ve daha küçük bir kitle vardı ama şu an onu hissetmiyorum. sokaktan bulup sahiplendiğim için veterineri başından beri corona şüphesiyle yaklaşıyordu onunla ilgili olabilir mi bilmiyorum. ama yemesinde ve hareketlerinde bir sorun olmadığı için herhangi bir şey yapılmamıştı.Şu an da keyfi yerinde aslında bir sıkıntısı varmış gibi görünmüyor. Sadece ben kitleyi hissettiğim için endişelendim. Henüz veterinere götüremediğim için size danışmak istedim. Umarım ciddi bir şey değildir. Teşekkür ederim şimdiden kolaylıklar dilerim…

1 Yanıt
Buğra Öklen Veteriner Hekim 2 sene önce yanıtladı

Merhaba,

Sokak kedilerinde corona virüs taşıyıcılığı oldukça yüksek bir oranda görülüyor. Bu konuda bir üyemizin sorusunda detaylı olarak yanıt vermiştik.
https://hepipet.com/hepipedia/saglik/6-aylik-kedim-surekli-kusmaya-basladi-ve-corona-tasiyicisi/

Bahsettiğiniz kitlenin bir kaç farklı sebebi olabilir. Eğer kitle fark edilebilir bir kıvamda ise, yani sıvıdan ziyade elle tutulabilir şekildeyse corona kaynaklı olma ihtimali zayıftır. Bu durumda meme tümörleri gibi ihtimaller de akla gelebilir. Kitlenin bulunduğu bölgeye göre özellikle kısırlaştırılmamış kedilerde daha sık meme tümörlerinde 1 yaş altında da nadiren de olsa görülen vakalar bulunmakta.

 

Eğer kitle büyüyor ve kıvamı sertleşiyorsa bir fıtık gelişmiş de olabilir. Özellikle kedilerde göbek bölgesinde fıtıklaşmalar görülebiliyor. Kimi zaman yaşanan bir travma da bu tarz fıtıklaşmalara neden olabiliyor. Eğer aktif ve hareketli bir kediye sahipseniz bu ihtimal düşünülmeli. Kimi zaman apseler, lipomlar, deri problemleri ve akneler, böcek ısırkları ve alerjik reaksiyonlar bu tarz şişlikler oluşturabilirler.

Corona enfeksiyonları ishal, kusma ve halsizlik gibi belirtiler verirler. Aynı zamanda başlangıç aşamasında gözle görülür hızda ilerleyen bir enfeksiyondur. Dolayısıyla eğer iştahı ve keyfi yerinde ise virüs kaynaklı bir enfeksiyon olma ihtimali zayıf.
Daha detaylı bilgi için kedilerde fip hastalığı hakkında yazımıza göz atabilirsiniz.
https://hepipet.com/kedilerde-fip-hastaligi/

Şu an izlemeniz gereken süreç kedinizdeki kitlenin takibini yaparak herhangi bir boyut değişikliğinde veteriner hekiminize muayeneye götürmek. Gerekli muayene sonrası kitlenin karakteri hakkında ihtimaller hekiminiz tarafından size iletilebilir. Gerekli görülmesi durumunda biyopsi için örnek alınabilir.

Geçmiş olsun

Toplam 7 kişiden 6 kişiye bu cevap yardımcı oldu.

Bu cevap size yardımcı oldu mu?