HepiSorKategori: BakımKedimin kulağında akıntı olduğunu farkettim
ecemeryembeydilli97 2 sene önce sordu

Kedim sarman sokak kedisi yaklaşık 1 ay önce sokaktan sahiplendim ortalama 1 yaşında ve 3.3 kilo. Bir hafta önce kulağında akıntı olduğunu farkettim dün dengede duramadigini ve tavırlarının hareketlerinin gözle görülür şekilde 1 gece içerisinde anormallestigine şahit oldum hemen veterinere götürdüm kulağında iltihap olduğunu ve iç kulağa indigini söyledi gözlerinde titreme olduğunu farkettik bu da iltihabın sinirleri etkilediğinin gostergesiymis benim merak ettiğim konu kedimde bu durum kalici olur mu tamamen düzelme ihtimalinin düşük olduğunu duydum bu beni çok endiselendirdi

1 Yanıt
Buğra Öklen Veteriner Hekim 2 sene önce yanıtladı

Merhaba,

Kulak enfeksiyonları detaylı bir inceleme ile teşhisi konulabilen problemlerdendir. Genellikle akut dediğimiz erken dönemde gözden kaçar ve kronik enfeksiyonlara dönüşür. Bunun sonucunda iç ve orta kulağa ilerleyen enfeksiyon denge merkezini etkileyerek bahsettiğiniz belirtilere sebep olur. 
 
Bu aşamada tedavi süreci uzun ve sabır gerektirir. Muhtemelen ağrı ve kaşıntı da bahsettiğiniz tabloya eşlik ediyor. Kafasını biraz o yöne doğru eğik tutma davranışı da bu nedenle görülebilir.
 
Tedavi ise problemin derecesine bağlı 6-9 ay dahi sürebilir. Genellikle tedavide kulak yolunun temizliği ile kendi florasını bulması amaçlanır. İlerleyen olgularda cerrahi olarak müdahale edilebilir ve kulaktaki enfeksiyonun temizlenmesi önerilebilir. Biraz zor bir süreç olabileceği için tedavi uzun sürecektir ancak çok kötü durumdan iyileşen hastalarımız oluyor. Dolayısıyla bu konuda çok agresif bir tedavi gütmeden uzman bir veteriner cerraha danışmanız faydalı olabilir. Bu konuda tekrar bize ulaşabilirsiniz.
 
Geçmiş olsun

Toplam 0 kişiden 0 kişiye bu cevap yardımcı oldu.

Bu cevap size yardımcı oldu mu?