HepiSorKategori: SağlıkKedimin kuyruk tarafındaki deride kesik var
nurdan 2 sene önce sordu

İyi günler;yaklaşık bir aydır bakmakta olduğum sokak kedimin tam kuyruk kökünde kesiğe ya da deliğe benzer bir boşluk var ,sıklıkla(neredeyse her hafta ya da iki haftada bir)boşluğun içi sarımsı-turuncumsu bir sıvıyla doluyor,şişiyor ve 3-4 gün içinde de patlıyor.İçindeki sıvı bazen damla damla bazen de sızıntı şekilde dışarı akıyor.Yaş ve kilosunu bilmiyorum.Son 6 ay içinde belediyenin veterineri tarafından iç ve dış parazit aşıları yapıldı.Dış parazit(damla) aşısı yapılalı 2 hafta oldu.Normalde dışarıda yaşıyor ,dışarıda geziyor. Ara sıra eve gelmekte ,dışarıda olduğu süre zarfında çoğunlukla başka kedilerle ,dişi -erkek ayırt etmeksizin kavga halinde ,kendine yaklaştırmıyor.İki defa oluşan şişlik nedeniyle 10 günlük antibiyotik kullandı.Açılan açıklık antibiyotikle kuruyor kapanıyor ama bir süre sonra tekrar aynı hale geliyor.Resmi buraya kopyalıyorum.Buradan ulaşabilirsiniz. https://i.hizliresim.com/zjznWR.jpg

1 Yanıt
Buğra Öklen Veteriner Hekim 2 sene önce yanıtladı

Merhaba,
 
Kedinizin söylediğiniz bölgesinde muhtemelen bir travma sonrası oluşmuş. Ayrıca bu tür travma ve yaralanmalarda en önemli nokta bölgenin enfekte olmamasıdır. Bahsettiğiniz sıvı ise muhtemelen iltihabi bir durumdur. Bölgenin iyi bir şekilde temizlenmesi ve sonrasında tedavinin izlenmesi gereklidir. Bunun için de sokakta yaşaması maalesef iyileşmeyi geciktirecektir. Tedavi süresince imkanınız ölçüsünde evde tutmanızı öneriyorum.
 
Ayrıca iyileşme takip edilmeli ve bölgenin temiz bir şekilde iyileşmesinden sonra gerekli görülürse dikiş atılması gerekebilir. Gergin bir bölge olduğu için iyileşmenin gecikebileceğini göz önüne almalısınız.
 
Geçmiş olsun

Toplam 0 kişiden 0 kişiye bu cevap yardımcı oldu.

Bu cevap size yardımcı oldu mu?