HepiSorKategori: SağlıkKedimin patisi şişti ve alt kısımda yaralar var
Derya 2 sene önce sordu

Merhaba. Kedimin patisi şişti alt kısmında yara var. Evde bir kaç kez bardak kırmıştı. Sanırım o zaman oluştu. Şuan enfeksiyon var. Deri altı antibiyotik iğne yapıldı. İlacın ismini bilmiyorum. 3 gün oldu fakat hiç iyileşme yok. Sürekli orayı yalıyor ve ağzı da tahriş oldu. Patisi diğerinin neredeyse iki katı oldu. Ne yapabilirim. Yapılan iğnenin güçlü bir antibiyotik olduğu söylendi fakat hiç iyileşme yok.

1 Yanıt
Buğra Öklen Veteriner Hekim 2 sene önce yanıtladı

Merhaba,

Kedinizin patisinin durumu yakından muayene edilerek belirlenebilir. Bu nedenle veteriner hekiminizin tedavisine takip etmeniz ve kullanılan ilaçları öğrenmeniz faydalı olabilir. Bölgenin kedi tarafından yalanması ve kaşınması iyileşmeyi engelleyecek ve hatta daha kötüye gitmesine neden olacaktır. Enfeksiyon durumunda düzenli olarak pansumanının yapılması, bölgenin temiz tutulması ve kedinin müdahalesinin engellenmesi gereklidir.

Bu amaçla kafalık takılması kedinizin müdahalesini engelleyecektir. Sürekli üzerine bastığı ve yaladığı için de yaranın temiz kalması daha da zorlaşacaktır. Patideki yaranın sebebinin de bilinmesi önemlidir. Kimi zaman yabancı cisimlerin batmasıyla bu tarz problemler görülebilirken kimi zaman alerjik reaksiyonlar nedeniyle gerçekleşebiliyor.

Geçmiş olsun

Toplam 1 kişiden 1 kişiye bu cevap yardımcı oldu.

Bu cevap size yardımcı oldu mu?