HepiSorKategori: BakımKedimin pirelerinden nasıl kurtulabiliriz?
YILDIRIMOZGUR 1 sene önce sordu

Kedime yaklaşık 2 ay önce dış parazit damlasını uygulamıştım .19.10.2019 tarihinde kedimi severken pireye rastladım hemen gidip aynı marka pire damlasını aldım uyguladım 1 haftadır aralıksız olarak kedimi günde 2 3 kez pire tarağıyla tarıyorum evi 2 kere süpürüp iki günde 1 paspas ile temizliyorum suya sirke katarak. Tüm yataklarını evdeki kumaş eşyaları (çarçaf yastık kılıfı dışardaki elbiseler v.b) yıkadım kaldırdım . son 2 gündür üzerinde hiç bir pireye rastlamadım fakat sabahları kuyruk kısmına yakın bölgede 5 6 adet pire pisliğine rastlamaktayım. İlacın etkisi mi yetersiz bilemiyorum 7. günde halen pire ısırıp nasıl yaşıyor da dışkılıyor anlayabilmiş değilim. Araştırmalarda bir başka marka dış parazit damlasının daha etkin olduğunu okudum , dış parazit damlasını en erken hangi tarihte tekrar yenileyebilirim ilk sorum budur. Kedimi yıkamalı mıyım ? elimde bir kedi şampuanı yok sadece suyla yıkamak bir katkı sağlar mı ilacın etkisini azaltır mı ? 3. olarak da kedim bu 1 haftalık süreçte 2 kere kustu salyasında pireye rastladım araştırmalarımda pire yutması halinde tenya oluşma riskinden bahsediyor iç paraziti 3 ay içinde yaptım mı emin değilim fakat kedime iç parazit hapı yutturmakta zorlanıyorum 2 kişi tutmamıza rağmen ağzını açamıyoruz yutturmak için nasıl bir yöntem izlemeliyim ? daha önce malta bulayıp yutturuyordum malt bitti yeni aldığım maltı pek beğenmedi farklı nasıl bir yöntem önerirsiniz. Budan sonraki süreçte hangi adımları izlemeliyim ki kedim sağlıklı , sağlık riski bulunmayan haline tekrar kavuşsun ve bu tarz sorunlar tekrar yaşamayayım. Cevabınız için şimdiden teşekkür ederim.

1 Yanıt
Buğra Öklen Veteriner Hekim 1 sene önce yanıtladı

Merhaba,

Öncelikle pire tedavisinde evin temizliği sizin de bahsettiğiniz gibi önceliklidir. Pireler bıraktıkları yumurtalar nedeniyle hayvanın üzerinden o an temizlenseler dahi bu yumurtalar tekrar aktif hale geçecektir. Dış parazit tedavisi ile birlikte evin ilaçlanmasını öneriyorum.

Kediler normalde yıkanma ihtiyacı duymazlar. Parazit ilaçlarının uygulanmasından sonra eğer gerekiyorsa kedinin en az 48 saat yıkanmaması önerilir. Ancak normal dönemde de kedinin yıkanmasından ziyade sirkeli su ile ve pire tarakları ile etkin bir süreç geçirebilirsiniz.

Pire tasmalarını da araştırmanızı öneriyorum. Tenya ve pireler farklı parazitlerdir. Dolayısıyla birlikte aynı vücutta bulunabilirler ancak tamamen farklı döngülere sahiptirler.

Hap yutturmak için hap yutturmayı sağlayan enjektörlere göz atabilirsiniz. Ancak genellikle kediler hap yutmaya karşın direnirler. Hap yutulduktan sonra bir miktar su içirmeniz önemlidir.

Geçmiş olsun

Toplam 0 kişiden 0 kişiye bu cevap yardımcı oldu.

Bu cevap size yardımcı oldu mu?