HepiSorKategori: BakımKedimin sol gözü yaşarıyor
Aylaklc 2 sene önce sordu

Pamugun kısırlaştırmadan once sol gözünde çok az yaşarma vardı. Kısırlaştırma ameliyatından sonra akıntı çok arttı. Doktoru göz kurumasın diye jel sürüldüğünu bir kaç günde geçeceğini bildirdi. Ameliyatı yazın olmuştu akıntı hala geçmedi son aşısında tekrar muayene oldu. Doktoru iltihap yada zararlı birşey olmadığını söyledi. İnsanlardaki göz yaşı gibi dedi. Solüsyon ve göz damlası verdi ama akıntı geçmedi. Ekte resim yolluyorum. Yardımcı olmanızı rica ederim.

1 Yanıt
Buğra Öklen Veteriner Hekim 2 sene önce yanıtladı

Merhaba,
 
Kedinizde muhtemelen ”Epifora” dediğimiz gözlerden aşırı gözyaşı akması görülüyor. Genellikle bu akıntı kedilere rahatsızlık vermez, ancak akıntı göz çevresini boyayabilir. Bu durum bir semptomdur ve genellikle altta yatan bir sebebe bağlıdır. 
 
Sağlıklı bir gözde bir gözyaşı dengesi vardır. Normalde bu gözyaşları gözün iç alt köşesine toplanır ve gözyaşı kanallarından akar.
Genelde en yaygın neden bu akıntının boşaltılamamasıdır. Bununla birlikte, bazı alerjik durumlar da, aşırı gözyaşı üretimine neden olabilir.
 
Neden olarak :

  • Gözyaşı kanallarının tıkanması
  • Burun boşluğunda tümör veya apseler
  • Yüz yapısı nedeniyle bazı kedi ırklarındaki yatkınlık
  • Alerjiler
  • Göz kapağı bozuklukları
  • Enfeksiyonlar
  • Korneal ülserler ve konjonktivit

sayılabilir. Bu konuda veteriner hekiminize danışmanız ve gerekli muayenelerin yapılması faydalı olacaktır. Gerekli görülürse uzman bir veteriner hekime görünebilirsiniz. Altta yatan sebebe bağlı olarak tedavisi belirlenecektir. Genel olarak, iyileşme oranı yüksektir. Düzenli temizlik ile bir problem yaşanmayacaktır. 
 
Geçmiş olsun

Toplam 1 kişiden 1 kişiye bu cevap yardımcı oldu.

Bu cevap size yardımcı oldu mu?