HepiSorKategori: SağlıkKedimin sürekli kaşıması nedeniyle derisinde böyle bir şey oluştu
Profile photo ofnyilmaz2861neslihan yılmaz 2 sene önce sordu

Merhaba kedim de böyle bir şey oluştu. Sürekli kaşınması ve tüylerini topak topak yolması sonucu farkettim. İki veterinere götürdüm biri mantar dedi biri ise ilk defa karşılaştım diyerek tam olarak şudur diyemedi ama olası bir mantar için tedavi başlattı. Bu renk mantar olabilir mi. Kime sorsam böyle bir şey görmedim diyor. Açıkçası korkmaya başladım. İlk elma sirkesi sürdüm sonra veterinerimiz baticon ile temizleyip sonrada bir mantar merhemi verdi ilaç ismi yazılıyor mu bilmiyorum. Şuan öyle kaşıntısı yok ama bu deri renginin değişmesi mantara bağlı olabilir mi. Çok teşekkür ederim.

Attachments
1 Yanıt
Buğra Öklen Veteriner Hekim 2 sene önce yanıtladı

Merhaba,

Öncelikle geçmiş olsun. İlaç ismi yazmamayı benzer problem yaşadığını düşünen kişilerin uygulamaması için doğru bulmuyoruz. Duyarlılığınız için teşekkürler 🙂

Probleminize geldiğimizde bir kaç farklı ihtimal akla geliyor. Ancak deri problemlerinde temel teşhis yöntemi gerekli muayene ve tetkiklerin yapılmasıyla belirlenmelidir. Ayrıca gerekli görüldüğünde deri kazıntısı mikroskop altında incelenerek teşhise gidilir.

Size olası sebeplerden bahsetmem gerekirse kedinizde bir alerjik reaksiyon görülüyor olabilir.  Milier dermatit dediğimiz sıklıkla alerjik reaksiyondan kaynaklanan problemlerde bu tarz belirtiler görülebilir. Pire dermatiti gibi alerjik reaksiyonları doğuran durumlarda görülmektedir.

Parazitlere karşı etkili bir tedavi sürecinin takip edilmesi faydalı olabilir. Kızarıklık, üzerlerinde kabuklarla birlikte küçük lezyonlara dönüşür. bu lezyonlar kaşıntı gibi travmaların ya da alerjik reaksiyonun bir sonucu olabilir. Deri incelir ve kolayca zarar görebilir hale gelir.

Ev içinde sürekli bulunan yumurtalar da problemin tekrarlamasına neden olabilir. Detaylı bir özel temizlik ile çevrenin de gözden geçirilmesi faydalı olacaktır. Kaşıntıların azaltılması ve deri sağlığının korunması için hekiminiz gereken tedaviyi uygulayacaktır. Ayrıca beslenmenin de düzenlenmesi gerekecektir.
Mantar konusunda daha önce bir üyemize destek olmuştuk. Göz atmanız da faydalı olabilir.

Sanırım kedimde mantar hastalığı var ne yapmalıyım?

İnatçı deri problemlerinde ayrıca karaciğer problemleri de atlanmamalıdır. Detaylı bir kan tahlili, teşhise gitme konusunda önemli bir gösterge olacaktır.

Geçmiş olsun

Toplam 1 kişiden 0 kişiye bu cevap yardımcı oldu.

Bu cevap size yardımcı oldu mu?