HepiSorKategori: SağlıkKedimin tavuğa alerjisi var
Hüseyin Can 3 sene önce sordu

Merhabalar. Kuru mama olarak tavuk içerikli bir besin ile beslendiğinde alerji olduğunu düşündüğüm bir kedim var. Tabi bunu deneme yanılma yöntemiyle öğrendim. Ne kadar doğru bilmiyorum. Tavuklu besinleri de 1 senedir kullanmıyorum. Ancak yine de ağız kenarında ve çenesinde yaralar çıkıyor. Kaşınma sonrası mı yoksa başka bir sıkıntı mı var bilemedim. İç ve dış parazit aşıları yapılmakta. 2-3 veteriner hekimin tavsiyesi üzerine tavuklu ürünlerden vazgeçmiştik. Düzeldiğini düşünmüştüm ama ara ara tekrarlanıyor bu yaralar. Bir de muallakta kaldığım, 5 yaşına girecek olan dişi kedimin, son aşılama esnasında veteriner hekimin kafamı karıştıran mantar konusunu açması oldu. Burnunun ıslaklığı sebebiyle mantar olabileceğini söyledi ve UV ışığı altında kontrol sağladı. Çok net şekilde yeşil rengi göremesek de mantar mevcut dedi ve tedavi önerdi. Ancak kedimi bildim bileli özellikle oyun oynarken, kızgınlık dönemlerinde (1 senedir kısır) bu burun ıslaklığı oluyor. Bu konuda fikirlerinizi merak ediyorum.

1 Yanıt
Buğra Öklen Veteriner Hekim 3 sene önce yanıtladı

Merhaba,
 
Mamaların içeriğinde bulunan işlenmiş proteinler alerjik belirtiler verebiliyor. Kaliteli içeriğe sahip mamalarda bu problemi daha az yaşıyoruz. Ağız çevresindeki yaraların sebebi alerjinin yanı sıra viral enfeksiyonlar olabilir. Özellikle sokak kedilerinde bazı virüsler bağışıklık sisteminin baskılandığı dönemde ortaya çıkabiliyor. 
 
Çene altında akne ve kıl folliküllerinde enfeksiyon gelişmesi yaşadıklarınıza benzer problemleri işaret edebilir. Ancak hekiminiz mantar teşhisi koydu ise bu yönde tedavi yapılmasını öneririm. Mantar enfeksiyonlarında burun çevresinde görülebilen tipinde direkt temas rol oynayabilir. Bu durum aynı zamanda burunun ıslaklığına da sebebiyet verebilir.
 
Her burun ıslaklığı mantar enfeksiyonlarını işaret etmediği gibi burunda ıslaklığın bulunmaması da olmadığı anlamına gelmez. Farklı tipte ve bölgelerde görülebilir. Hekiminizin tedavisinin ardından gelişmeleri takip ederek iyileşmeyi gözlemleyebilirsiniz. 
 
Geçmiş olsun.

Toplam 1 kişiden 1 kişiye bu cevap yardımcı oldu.

Bu cevap size yardımcı oldu mu?