HepiSorKategori: SağlıkKedimin tüyleri çok dökülüyor ne yapabilirim?
Mürşide 3 sene önce sordu

merhabalar,
ben Mürşide. 4 kedi annesiyim, Viyana’da yaşıyoruz 1,5 senedir.
kedilerimden 2si de dişi scottish fold benimle kasım 2015ten beri beraberler onları 2 aylıkken sahiplendim.
İkisinin de ayrı problemleri var ama en önemlisi kızım Leyli’nin yaklaşık 1,5 aydır aşırı tüy dökmesi. Burada yeniyiz rutin kontrollerimizi istanbulda yaptırıyoruz malesef burda vet. götürme imkanım neredeyse sıfır. eşim de ben de öğrenciyiz. muayene ücreti ayrı sürekli para harcatmas çalışıyorlar o ayrı. güvenilir bir veteriner henüz bulamadık inkanımız kısıtlı olduğu için. o yüzden size yazmak istedim çünkü internetten baktığımda bahar mevsimi geçişinde tüy dökmenin artması normal deniyor ama sanırım kızımınki anormal bir boyutta beni çok korkutmaya başladı.
aşırı zor yiyen bir kedi çok fazla mama seçiyor ve aşırı problemli yemek yemede. o yüzden değiştiriyoruz mamasını 2-3 çeşit arasında sürekli bazen iki çeşit birden yiyor. ama mamasının da sebep olduğunu sanmıyorum 🙁
görselleri ekledim. üzerinde aşırı dökük tüylerle yaşıyor, oturduğu yere sıvanıyor resmen. taradıkça daha da fazla geliyor ki 2-3 çeşit tarakla deniyorum asla azalma olmuyor dökülme seviyesinde. sizce sebebi ne olabilir aşırı sık yalandığı için kusturuyor tüyler..
sırtı ve bacak bölgesinde aşırı seyrelme oldu kellik gibi. ve tüylerinin dibinde siyah siyah şeyler var normal mi bilemedim ilk kez görüyorum sanki. beraber 3. baharımız ama hiç bu kadar sık olmamıştı… şimdiden çok teşekkür ederiz

1 Yanıt
Buğra Öklen Veteriner Hekim 3 sene önce yanıtladı

Merhaba,
 
Tüy dökülmesi konusunda daha önce benzer problemleri yaşayan üyemize yardımcı olmuştuk.
 

Kedim bir süredir aşırı tüy döküyor


 
Göz atmanızı öneririm. Bunun dışında tüy dökülmeniz alerji ve paraziter problemlere bağlı olabillir. Ayrıca detaylı kan tahlilleri ile tüy dökülmenizin arkasında yatan olası hormonal problemleri belirleyebilirsiniz.
 
Geçmiş olsun

Toplam 0 kişiden 0 kişiye bu cevap yardımcı oldu.

Bu cevap size yardımcı oldu mu?