HepiSorKategori: BakımKedimin tüylerinde kepekler oluştu
Ceyda Kaplanlar 2 sene önce sordu

Merhabalar, kedim Çiço 18 aylık, 6 aylıkken kısırlaştırılmış, 5.8 kg ağırlığında bir erkek kedi. Tüylerinde kepekler oluştu. Mama olarak royal canin young male kullanıyoruz. Ek olarak biotin takviyesi alıyor. Size resmini atmak istedim ancak dosya boyutu çok büyük diye kabul etmedi. Altta yatan bir hastalık olmasından endişeliyim, sizce ne yapmam gerekiyor. 3 ay önce veterinerine sormuştuk, mamasını değiştirip hillsten royal canin young male a geçtik, ancak şimdi yine başladı.

Attachments
1 Yanıt
Buğra Öklen Veteriner Hekim 2 sene önce yanıtladı

Merhaba,

Kedinizin muhtemelen beslenmesinin iyi bir şekilde düzenlenmesiyle bu problemi çözebilirsiniz. Ayrıca B vitamini, omega 3-6 takviyeleri ve balık yağını da ek olarak kullanabilirsiniz. Bu tarz destekler ile derideki yağ dengesini sağlayabilirsiniz. Ancak sonuçları görmeniz için 4-5 hafta düzenli takip etmeniz gerekebilir. 
 
Bunun dışında kepeklenme konusunda alerji gibi sebepler de sık karşılaştığımız nedenlerden. Kimi zaman işlenmiş protein kaynaklarına karşı da zamanla alerji gelişebiliyor. 
Eğer kepek probleminiz artar yada bir iyileşme gözlemlemez iseniz bir veteriner hekimin deri muayenesi yapması gerekebilir. Takviyelerinize ek olarak brewers yeast tabletlerini de kullanabilirsiniz. Tahılsız mamaların içeriklerini kıyaslamanızı öneriyorum. Et içeriği daha yüksek ve taze kaynaklardan edinilen mamalardan birini seçebilirsiniz. 

Görüşmek üzere

Toplam 0 kişiden 0 kişiye bu cevap yardımcı oldu.

Bu cevap size yardımcı oldu mu?