HepiSorKategori: SağlıkKedimin üst dudak kısmında yaralar var
Beyza 2 sene önce sordu

merhaba 8 günlükken annesini kaybeden ve devam sütü ile daha sonra mamaya geçerek beslediğimiz 8 aylık erkek sarman ev kedim Mia’nın birkaç gün önce sağ burun iç kısmında küçük bir yara gördüm kanamış kurumuş grip yarası gibiydi bir güne düzeldi. iki üç günden beri üst dudak iç kısma doğru her iki tarafta da birer tane minik kızarıklık oldu. bugun baktığımda üzeri hafif kabuk bağlamış minik yara gibiydiler. ağız içini göremedim ama sanki dilinin de iki yanında yine minik birer tane aft gördüm. herhangi bir anormaitesi yok kusma halsizlik vs. çok hareketli bir kedi ve iki ay önce iki kez dişi düştü yerinden normal olduğunu yeni diş çıkaracağını söylediler. acaba bir şey ısırmaktan mı yoksa bir kötü rahatsızlık belirtisi midir ?

Attachments
1 Yanıt
Buğra Öklen Veteriner Hekim 2 sene önce yanıtladı

Merhaba,
 
Genellikle bu tarz ağız içi ve dudak yaraları bir kaç farklı problemi işaret eder. Bazen viral kaynaklı ağız için yaralar görülürken bazen alerjik reaksiyonların da tetiklediği durumlardan kaynaklanabilir. Bağışıklığın zayıfladığı dönemlerde bu tarz yaraların oluşumu görülür ve artabilir. Stres, eve başka bir kedi gelmesi, yolculuk gibi bağışıklığı baskılayabilecek dış etkenlerin yanı sıra paraziter sebebe de dayanabilir. 
 
Parazit tedavisini 2 aydan uzun süredir yaptırmadıysanız bu yönden de değerlendirilmesi gerekecektir. Damak yaralarının yanı sıra dilde de oluşma görülebilir. Ağız kokusu da bakteriyel enfeksiyonların ihtimalini akla getirecektir. Özellikle ilerleyen yaralar iştahsızlığa da sebep olarak gidişatı hızlandıracaktır.
 
Vakit kaybetmeden veteriner hekiminize görünmenizi öneriyorum.
 
Geçmiş olsun

Toplam 2 kişiden 2 kişiye bu cevap yardımcı oldu.

Bu cevap size yardımcı oldu mu?