HepiSorKategori: SağlıkKedimin uzun zamandır burnu tıkalı
Profile photo ofovehbeovehbe 2 sene önce sordu

Merhaba, kedimin uzun zamandır burnu tıkalı ama tam tıkalı değil sadece uyurken bazen dikkat ettiğimde bizlerin grip olduğunda burnumuz hafif tıkalı gibidir nefes almak çok rahat olmaz nefes alırken de ses çıkar ya onun gibi basit bişey belki de tamamen normal bir şeydir. Sadece normal mi yada kedimin daha rahat uyuyabilmesi için yapabileceğim bir şey var mı? https://vocaroo.com/i/s1ocUwEthORo bu linke nefes alış seslerini yükledim zaman ayırıp dinlerseniz çok sevinirim. En içten saygılarımla.

1 Yanıt
Buğra Öklen Veteriner Hekim 2 sene önce yanıtladı

Merhaba,
 
Kedinizin solunumu sırasında duyulan bu tarz sesler bir sağlık problemine işaret ediyor olabilir. Eğer genç bir kedi ise burundaki polipler bu şekilde belirti verebiliyor. Bununla birlikte yaşlı kedilerde solunum yollarının daralmasıyla karşılaşılabiliyor. Eğer kediniz kilolu ise yine solunum yollarının daralmasıyla ilgili bir belirti olabilir. 
 
Bunun dışında son dönemde başladıysa alerjik bir sebebe bağlı görülebilir. Evde sprey deodorant, parfüm ve oda kokuları kullanılıyorsa, sigara dumanı, ağır kokulu temizleyiciler veya aşırı toz bulunuyorsa alerjiyi tetikleyebilir. 
 
Sağlıklı bir kedi normalde dakikada 20 ila 30 defa nefes alır. Kediniz eğer bundan daha hızlı nefes alıyorsa (özellikle istirahat halindeyken) veteriner hekime götürmenizi öneririm. Ayrıca ağzı açık halde nefes alması ciddi bir durum belirtisidir.
 
Yaşlı kedilerdeki tiroid problemlerinde kalpteki sorunlardan kaynaklı sesler duyulabilir. Ayrıca kalp kurdu gibi parazitler, akciğerlerde sıvı görülmesi gibi sebepler de detaylı muayene gerektirecektir. Suratı basık ırklar dediğimiz iran kedisi, british shorthair, chinchilla gibi ırklar solunum problemlerine daha yatkınlardır.
 
Geçmiş olsun
 
 

Toplam 20 kişiden 9 kişiye bu cevap yardımcı oldu.

Bu cevap size yardımcı oldu mu?