HepiSorKategori: BakımKedimiz 2 gündür çok halsiz ve enfeksiyon kaptığı söylendi
Profile photo ofelif1elif1 2 sene önce sordu

Merhabalar yaklaşık 1 buçuk ay önce soğukta sokaktan sahiplendiğimiz bir kedi gayet neşeli ve cana yakındı. Ancak geçen hafta bi halsizlik ve boğazındaki hırıltı şikayetiyle veterine götürdük. Veteriner kan sayımı ve diğer kontrollerden sonra enfeksiyon kapmış dedi her gün iğne olması için çağırdı ve 5 gündür tedavisi yapılıyor. Normalde marketten aldığımız yetişkin mamalarından veriyorduk. Sanırım kedi 9 aylık. Yeni mama satın alındı. Ancak iğnelerden sonra tamamen iştahı kesildi 2 gündür yemek yemiyor,su içmiyor ve iyice zayıfladı ve asla hareket etmemeye ve hep mutsuz durmaya başladı. Bugün tekrar bir test yaptı ve enfeksiyon dolayısıyla stres altında olduğunu ve karma aşıları olmadığı için diğer hastalıkların patlama yaptığını söyledi. Ayrıca bugün 3 kere damar yolu açıldı test için fakat kedimizin kolundan kan gelmedi. HERPES diye bir hastalık tanısı koydu ancak kedi düzelecek mi ya da yaşayacak mı hiç bir fikrimiz yok.

1 Yanıt
Buğra Öklen Veteriner Hekim 2 sene önce yanıtladı

Merhaba,
 
Öncelikle geçmiş olsun. Bahsettiğiniz Herpes enfeksiyonu bir tür virüsten kaynaklıdır. Virüslere karşı elimizdeki tedavi seçenekleri de kısıtlı kalıyor. Bu nedenle hastalığın aktif olduğu süreçte bağışıklık sisteminin desteklenmesi oldukça önemli.
 
Kedinizin virüs kaynaklı(viral) probleminde veteriner hekiminizin tedavisini izlemelisiniz. Bu süreçte ayrıca recovery grubu yaş mamaları kliniklerden edinebilir, probiyotik desteğine başlayabilirsiniz. Bolca yaş mama bu konuda fayda sağlayacaktır ancak gerekli durumda hekiminiz serum tedavisini de önerebilir. 

Beslenme konusunda sorun yaşamanız durumunda ağızdan şırıngayla verilebilecek kıvamdaki mamaları deneyebilirsiniz. Virüs kaynaklı hastalıklarda tedavi hastanın ihtiyaçlarına göre de şekilleneceğinden genel özetiyle bu şekilde açıklayabilirim durumu.
 
Kedilerde özellikle 24 saatten uzun süren açlıklarda Hepatik Lipidoz dediğimiz karaciğer problemi görülmeye başlar. Bu sebeple beslenmesini yakından ve sürekli takip etmelisiniz. Genel sağlığı iyiye gittikçe ve bağışıklığı güçlendikçe iştahı da toparlayacaktır. Lysine ve koenzim q10 gibi takviyeleri de hekiminize danışabilirsiniz.
 
Aşılamalar ise hastalık tamamen geçtikten sonra hekiminiz tarafından değerlendirilecektir. Şu aşamada destekleyici tedavinin yapılması gerekiyor.
 
Geçmiş olsun

Toplam 0 kişiden 0 kişiye bu cevap yardımcı oldu.

Bu cevap size yardımcı oldu mu?