HepiSorKategori: BakımKedimizdeki bölgesel tüy dökülmeleri için ne yapabiliriz?
Hakkı Erenel 2 sene önce sordu

Merhaba , ismim Hakkı Erenel sizi rahatsız etmemin sebebi kedimizdeki bölgesel
olarak tüylerinin dökülmesi ve o bölgeleri kaşıyarak yalaması.Bir veteriner arkadaşım pomat önerdi. Kedimiz kendisini çok elletmediği için sürmekte zorlanıyoruz. Dış parazit ilaçları tamam tüyleri gayet sağlıklı ve yumuşak. Proplan derma plus mama önerdiler kısa bir süreliğine çünkü 12 yaşında ve kısır.Ne yapmam gerekli bilemiyorum.

1 Yanıt
Buğra Öklen Veteriner Hekim 2 sene önce yanıtladı

Merhaba,
 
Kedinizde yaşanan tüy dökülmesinin altında yatan sebebin bulunması gerekiyor. Özellikle yaşını göz önüne aldığımızda yaşlı bir kedinin organ fonksiyonlarının da değerlendirilmesini öneriyorum. Karaciğer ve böbrek değerlerinin özellikle dikkat edilmesi, beslenmenin yanı sıra besinlerin emilimini engelleyen mama değişimi, ev yemeği gibi durumlardan uzak durmalısınız. 
 
Besinlerin emilimini arttırabileceği için probiyotik takviyeleri konusunda veteriner hekiminize danışabilirsiniz. Bununla birlikte ihtiyacı olan B vitamini, Balık yağı, Omega 3-6 ve Çinko gibi deri ve tüy yapısını doğrudan etkileyen takviyeleri de düşünebilirsiniz. 
 
Paraziter durumları tamamen elimine edebilmek için bölgeden deri kazıntısı ile muayene edilerek olası bir etkenin ortaya çıkarılması da önemlidir. Bölgenin fotoğrafını da bize iletebilirseniz daha net bir yorum yapabilirim.
 
Geçmiş olsun
 
 

Toplam 0 kişiden 0 kişiye bu cevap yardımcı oldu.

Bu cevap size yardımcı oldu mu?