HepiSorKategori: BakımKedimizin boğazının altında şişkinlik oluştu
ENGINEER 2 sene önce sordu

Merhabalar,
Bahçemizde izinsiz olarak kendini misafir eden ve adını “Çorap” koyduğumuz kediye kış koşullarında zarar görmesin diye bakmaya başlamıştık. Bir yuva yapmıştık. Yanına bir iki tane daha kedi arkadaşı almıştı. Genelde evsel yemeklerle besliyorduk. İki gün iki kedide boğaz altında şişme oluştu ve sanırım kaşınınca kendisi de kaşıdı ve patladı. Yara açıldı. Kediler hiçbirşey yiyip içmez oldu. Yarasında iltihap ve bir miktar kan aktı. Kendi imkanımızla temizleyip eczacının da tavsiyesiyle sarı renkli antibiyotikli bezle sarmaya başladık. İki gündür bu şekilde tedavi etmeye çalışıyoruz. İki kedi de iştahdan düştüğü için hızla zayıfladılar. Biri diğerine göre daha hareketsiz ve daha zayıf. Sütle bebe bisküvisi karıştırıp sıvı mama yapıp iğnesiz enjektörle ağızdan bir miktar yedirmeye çalıştık. Durumları iyiye gitmiyor. İşimden dolayı gündüzleri evde değilim. Çok üzülüyoruz ne yapabiliriz tavsiyelerinizi bekliyoruz. Lütfen acil cevap. Kedilerin ölmesini istemiyoruz.

Attachments
ENGINEER 2 sene önce yanıtladı

Resimdeki kedi temsilidir. Ancak birebir kediye benzediği için bulup ekledim. Yarası da aynı yerde aynı şekildedir. Sarı renkli antibiyotikli krem ile tedavi yapmaya çalışıyoruz ama iyileşmiyorlar. Yardım lütfen.

1 Yanıt
Buğra Öklen Veteriner Hekim 2 sene önce yanıtladı

Merhaba,
 
Öncelikle geçmiş olsun. Bahsettiğiniz problemin kaynağı bir yaralanma veya paraziter sebebe bağlı olabilir. Ayrıca kedinizin kaşıması ile birlikte tırnaktaki olası enfeksiyon kaynakları da bölgeye nüfuz etmiş olabilir. Bu noktada kedinizde görülen yaranın sebebinin bulunması önemlidir. Bazen kitle şeklinde görülen oluşumların atlında daha ciddi sağlık problemleri yatabiliyor.
 
Kedinizin sağlığı konusunda beşeri hekim, eczacı, diş hekimi gibi hayvan alanında uzmanlaşmamış kişilerden öneri almanızı kesinlikle önermiyorum. İyi niyetli yaklaşılıyor olunsa da durumun gidişatını sizin yaşadığınız problemdeki gibi kötüye gitmesinde sebep olunabiliyor. Erken dönemde müdahale edilerek daha kısa sürede atlatılabilecek bir problemin bahsettiğiniz müdahale ile daha da zor bir hale geldiği görünüyor. Ayrıca kedilerin beslenmesinde ev yemekleri asla dengeli bir beslenme kaynağı değildir. Eğer kedinize uygun ve ihtiyacı olan içeriklerle hazırlanmadıysa yarardan çok zarar veriyor olabilirsiniz.
 
Bunun yanında süt laktoz intoleransından dolayı yetişkin kedilere verilmemesi gereken besinlerdendir. Cici bebe de içeriği nedeniyle kedilerin besin ihtiyaçlarını karşılamamasının yanı sıra sindirim sistemine de zarar verecektir. Bu noktada yapmanız gereken olabildiğince çabuk bir şekilde veteriner hekime görünmenizdir. Sokak kedileri için belediye veteriner hizmetlerine ulaşabilir, tedavi ve muayenesini ücretsiz olarak yaptırabilirsiniz. 
 
Daha fazla zaman kaybetmemeniz olası bakterilerin kedinizin dolaşım sistemine katılmadan tedavisine başlanması açısından önemlidir.
 
Geçmiş olsun

Toplam 0 kişiden 0 kişiye bu cevap yardımcı oldu.

Bu cevap size yardımcı oldu mu?